Trwa ładowanie...

Kawa zbożowa - właściwości, dla kobiet w ciąży, uzależnienie

Rodzaj kawy, jaką pijemy zależy od naszych upodobań. Wyróżniamy kawy kofeinowe (rozpuszczalne i parzone), bezkofeinowe i zbożowe. Kawa zbożowa jest najzdrowszą wśród nich. Dzięki zawartości wielu cennych składników mineralnych zalecana jest nawet dla kobiet w ciąży. W jej składzie nie znajdziemy ziaren kawy tylko ziarna różnych zbóż. Bezkofeinowa kawa zbożowa dostarcza błonnika, dlatego może być spożywana przez osoby stosujące diety odchudzające. Specyficzne właściwości kawy zbożowej powinny zachęcić nas do włączenia jej do codziennej diety.

spis treści

1. Właściwości kawy zbożowej

Kawa zbożowa produkowana jest z prażonych ziaren zbóż: jęczmienia, żyta, korzeni cykorii i buraka cukrowego. Każdy z jej składników jest źródłem przydatnych dla organizmu związków mineralnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Zobacz film: "Jak wybrać dobrą kawę? Rodzaj ma ogromne znaczenie"

Kawa zbożowa często kojarzy nam się z dzieciństwem. Jest to tymczasem napój, po który warto sięgać również w dorosłym życiu. Kawa zbożowa dostarcza organizmowi wielu cennych substancji. Jedną z nich jest rozpuszczalny błonnik, który poprawia perystaltykę jelit oraz zmniejsza uczucie głodu, przez co wspomaga proces odchudzania. Kawa zbożowa jest również źródłem minerałów, głównie magnezu i selenu, oraz witamin z grupy B. Mówiąc o walorach kawy zbożowej, nie można zapomnieć o dodatku cykorii, która poprzez zawartość inuliny bardzo korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, a tym samym poprawia przemianę materii. Sama kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, więc mogą po nią sięgać oprócz dzieci kobiety ciężarne, matki karmiące oraz osoby źle reagujące na kawę prawdziwą, np. wysokociśnieniowcy, osoby z nadkwasotą, z chorobami nerek, jelit, wątroby i śledziony.

Zbożowa kawa jest produktem, który z powodzeniem może stanowić podstawę zdrowej diety. Najlepsze właściwości kawy zbożowej to zawartość błonnika rozpuszczalnego, mającego korzystny wpływ na perystaltykę jelit oraz zmniejsza wchłanianie przez organizm cholesterolu, czy metali ciężkich.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zawiera również przeciwutleniacze, które ograniczają szkodliwe działanie wolnych rodników. Te zaś są odpowiedzialne za wiele różnych schorzeń: zaburzenia pracy serca i układu krążenia, choroby nowotworowe i miażdżycę. Ziarna zbóż dostarczają fosfor, potas i magnez.

Kawa zbożowa jest lepszym wyborem od tradycyjnej kawy, za czym przemawia wiele korzyści zdrowotnych
Kawa zbożowa jest lepszym wyborem od tradycyjnej kawy, za czym przemawia wiele korzyści zdrowotnych

Magnez, jak wiadomo, pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Inne właściwości kawy zbożowej to działanie ochronne na serce, korzystny wpływ na metabolizm, zwiększona odporność na stres, oraz udział w budowie kości i zębów.

Cykoria wspomaga procesy trawienia i odpowiada za pobudzenie łaknienia. Kawa zbożowa wypijana tradycyjnie z mlekiem dostarcza naszemu organizmowi również wapń, który jest głównym składnikiem do budowy kości. Kawa zbożowa zawiera również witaminy z grupy B.

ROZWIĄŻ TESTY I PRZEKONAJ SIĘ:

2. Kawa zbożowa dla kobiet w ciąży

Warto zachęcać szczególnie kobiety w ciąży do picia kawy zbożowej. W przeciwieństwie do zwykłej kawy nie wypłukuje ona magnezu z organizmu. Ponadto nie zawiera kofeiny, która nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Kofeina poprzez bardzo silne działanie pokonuje barierę łożyskową i dociera do tkanek płodu, co może przyczynić się np. do nadpobudliwości psychoruchowej dziecka. Kawa zawierająca kofeinę posiada również duże ilości kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswajanie wapnia.

Zbożowa kawa zawiera jego niewielkie ilości, więc z powodzeniem może być pita nawet przez dzieci. Kawa zawierająca kofeinę działa moczopędnie, przez co szybciej wydala z organizmu cenne składniki mineralne.

3. Uzależnienie od kawy zbożowej

Kawa zbożowa w przeciwieństwie do zwykłej kawy nie uzależnia. Ponadto osoby, które cierpią na nadciśnienie, dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące powinny unikać picia kawy kofeinowej, co mogą sobie z powodzeniem rekompensować, pijąc równie pyszną, a przede wszystkim zdrową kawę zbożową.

Kawa zbożowa posiada właściwości zdrowotne, dlatego też może być spożywana bez obaw. O ile zwykła kawa wypłukuje z naszego organizmu magnez i różne pożyteczne składniki odżywcze, o tyle kawa zbożowa stanowi ich źródło. Jeśli zatem nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, może warto wypróbować ten wspaniały naturalny napój.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Kawa zbożowa - właściwości, dla kobiet w ciąży, uzależnienie
Kawa zbożowa - właściwości, dla kobiet w ciąży, uzależnienie (Zdjęcie kawy / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.