Trwa ładowanie...

Właściwości lecznicze kapsaicyny (WIDEO)

Zobacz film: "Właściwości lecznicze kapaicyny - to ona sprawia, że chilli jest ostre"

Kapsaicyna występuje w dużych ilościach w ostrych papryczkach chilli. Jest to przeciwutleniacz o silnych właściwościach leczniczych.

Jej działanie potwierdzone zostało szeregiem badań naukowych. Jakie właściwości prozdrowotne ma kapsaicyna i dlaczego warto jeść papryczki chilli? Właściwości lecznicze kapsaicyny - to ona sprawia, że chilli jest ostre.

Kapsaicyna w dużych ilościach występuje w papryczkach chilli. To dzięki niech czujemy ostry piekący smak. Jest to również substancja o znaczeniu leczniczym. Jakie właściwości prozdrowotne posiada?

Z badań opublikowanych przez Pain Medicine w 2013 roku wynika, że kapsaicyna pomaga osobom z bólami neuropatycznymi. Plaster umieszczony na skórze zawierający zaledwie osiem procent kapsaicyny stymuluje nerwy i blokuje ból przed dotarciem do rdzenia kręgowego.

Skutecznie zmniejsza w ten sposób dyskomfort u pacjentów. Istnieje również związek między kapsaicyną a spadkiem masy ciała. W 2005 roku naukowcy zbadali wpływ kapsaicyny na ilość przyswajanych kalorii i tłuszczu.

Wyniki opublikowano w International Journal of Obesity. Eksperyment wykazał, że u mężczyzn i kobiet, średnia dzienna ilość przyjmowanych kalorii była o 10-16 procent niższa po spożyciu papryki zawierającej małą ilością kapsaicyny, którą podawano przed każdym posiłkiem.

Wyniki sugerują, że produkty zawierające co najmniej 0,25 procent kapsaicyny wpływają na zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Dowiedziono również, że kapsaicyna ma wpływ na komórki nowotworowe poprzez spowolnienie ich namnażania się i wzrostu.

Opublikowane w BMC Complement and Alternative Medicine badania z 2013 roku wykazały, że wzrost komórek nowotworowych w jamie ustnej był hamowany, gdy komórki były traktowane kapsaicyną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.