Trwa ładowanie...

Woda gazowana może szkodzić zębom

Zwolennicy wody gazowanej twierdzą, że lepiej od niegazowanej gasi pragnienie i dłużej pozostaje świeża. Ze względu na kwaskowatość i obecność dwutlenku węgla woda sodowa wzmaga apetyt oraz ułatwia trawienie. Okazuje się, że z tych samych przyczyn może źle wpływać na stan jamy ustnej.

Zobacz film: "Jaką wodę pić?"

Mimo że nie zawiera cukru i jest zdecydowanie lepszym wyborem od słodzonych napojów gazowanych, zawiera kwas węglowy powstający w reakcji dwutlenku węgla z wodą. To właśnie on może powodować ścieranie się szkliwa.

Zobacz także:

Badania przeprowadzone przez zespół współpracujący z Uniwersytetem w Birmingham wykazały, że wody gazowane mają odczyn kwasowy i mogą mieć "potencjalnie żrące" działanie na zęby.

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia
Sześć zaskakujących objawów odwodnienia [7 zdjęć]

Suchość w ustach i uczucie pragnienia to nie jedyne sygnały świadczące o tym, że organizm potrzebuje

zobacz galerię

Kwasowość wody gazowanej jest porównywalna do tej w soku pomarańczowym i w podobny sposób odbija się na zdrowiu zębów.

Wpływ wody gazowanej na uzębienie zależy również od innych czynników, np. ilości spożywanych substancji kwaśnych i cukru, stanu dziąseł i jamy ustnej oraz zawartości fluoru w stosowanej paście do zębów.

Wody gazowane różnią się od siebie składem chemicznym i zawartością CO2. Oprócz tego, niektóre z nich mogą zawierać sól, cytrynian sodu, cytrynian potasu i inne dodatki do żywności. Dlatego też warto dokładnie czytać etykiety, aby świadomie wybierać te najodpowiedniejsze dla zdrowia.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.