Woda źródlana vs. woda mineralna. Jaka woda najlepsza?
Która woda najlepsza jest do picia na co dzień? Czy woda źródlana zawiera minerały? A może woda mineralna ma ich zbyt dużo? Te i wiele innych pytań zadaje sobie coraz więcej internautów. A ponieważ z roku na rok staramy się żyć zdrowiej i bardziej świadomie podchodzimy do tematu nawyków żywieniowych, chcemy zadbać również o lepsze nawodnienie i odpowiedni dobór wody.
1. Woda źródlana vs. woda mineralna
Panuje mit, że woda w butelce zawsze jest taka sama - niezależnie od producenta i marki czy źródła pochodzenia. Nie jest to prawda, gdyż wody różnią się składem i nie każda będzie odpowiednia dla każdego do codziennej konsumpcji, szczególnie w większej ilości. Wybór tej najlepszej dla nas powinien zależeć przede wszystkim od naszego stylu życia i indywidualnych potrzeb organizmu.
Istnieje jednak rodzaj wody, który jest uniwersalny. Jest to woda źródlana, która jest najczęściej niskozmineralizowana, jest odpowiednia do picia na co dzień dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Doskonale spełnia ona swoją podstawową funkcję – nawodnienia organizmu. Wody mineralne natomiast mają bardzo zróżnicowany skład, niektóre z nich mogą mieć dodatkowy fizjologiczny wpływ na organizm ze względu na wyższą zawartość poszczególnych składników.
Składniki te to np. siarczany, chlorki, wapń, magnez, żelazo, fluorki czy sód. Wyższe stężenie tych substancji mineralnych będzie korzystne dla osób, które mają niedobór tych składników w organizmie. Nie dla każdego jednak stałe spożycie wody o wysokim stężeniu wymienionych składników będzie wskazane. I tak na przykład wody o wysokiej zawartości fluorków są nieodpowiednie dla dzieci, a o wysokiej zawartości siarczanów mogą działać przeczyszczająco.
Z kolei wody z wysoką zawartością sodu nie są polecane dla osób na diecie niskosodowej, a te z wysoką zawartością wapnia niekoniecznie będą odpowiednie dla osób cierpiących na kamicę nerkową, w której wapń jest ich głównym składnikiem. Stąd też uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że woda mineralna o wysokiej zawartości składników jest lepsza od mineralnej z ich niższą zawartością czy od wody źródlanej lub też odwrotnie.
2. Te same składniki mineralne, różne stężenia
Wody butelkowane to wyłącznie wody podziemne, o uwarunkowanym tylko przez naturę składzie chemicznym i mikrobiologicznym. W przypadku takiej wody nie poprawia się natury, ale robi wszystko, aby utrzymać jej naturalną czystość i jakość – od źródła do chwili spożycia.
Wodę w butelce można podzielić pod względem ogólnej sumy składników mineralnych. To pozwala wyodrębnić jej cztery rodzaje:
- poniżej 50 mg/l to wody bardzo niskozmineralizowane,
- 50-500 mg/l – niskozmineralizowane,
- 500-1500 mg/l – średniozmineralizowane,
- powyżej 1500 mg/l – wysokozmineralizowane1.
Warto mieć na uwadze, że zarówno woda mineralna jak i źródlana zawierają te same składniki mineralne, tylko w różnych ilościach. Ich dokładne stężenie jest zawsze podane na etykiecie butelki.
3. Woda źródlana odpowiednia na co dzień dla każdego
Woda źródlana jest z reguły wodą niskozmineralizowaną. Jest to woda o składzie i właściwościach wymaganych dla wody odpowiedniej do stałego spożycia. Oznacza to, że zawiera te same składniki, co woda mineralna, ale w porównaniu do niej, nie może zawierać żadnego ze składników w większej ilości, mogącej mieć dodatkowy fizjologiczny wpływ na organizm.
Dzięki temu może być spożywana na co dzień bez szczególnych ograniczeń odnośnie ilości i jest bezpieczna dla każdego - niezależnie od wieku, płci czy obciążeń zdrowotnych.
Dodatkowo doskonale nadaje się do przygotowywania napojów i posiłków. Woda źródlana spełnia wysokie standardy dotyczące czystości mikrobiologicznej i chemicznej, przez co jest polecana także dla niemowląt i dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią – warto wybrać taką z rekomendacją.
Każda woda ma swój naturalny smak uzależniony od charakterystycznego, niepowtarzalnego składu mineralnego. Warto wybierać wodę, która odpowiada nam pod względem smaku, mając na uwadze, że najbardziej uniwersalne i nie mające żadnych szczególnych ograniczeń w spożyciu są niegazowane wody źródlane. Woda jest optymalnym sposobem nawadniania organizmu i najważniejsze, aby sięgać po nią częściej niż po inne napoje.
Pamiętajmy również, że najlepsza woda to przede wszystkim bezpieczna woda, czyli odpowiednio dobrana do naszego aktualnego stanu zdrowia. Ważne jest, aby sięgać po nią w ciągu dnia i pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, których zaleca się wypijać od 1,5 do 2 litrów dziennie (około sześciu - ośmiu szklanek) regularnie i małymi łykami. To istotne, szczególnie teraz, w okresie letnim. Gdy zwiększa się temperatura, zmienia stan fizjologiczny lub jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, to zapotrzebowanie na wodę również ulega zwiększeniu.