Wpływ alkoholu na rozwój nowotworów (WIDEO)
Spożywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Nawet niewielkie ilości napojów wyskokowych mogą powodować groźne choroby.
Czy alkohol ma związek z rozwojem komórek nowotworowych? Obejrzyj wideo i dowiedz się, co na ten temat mówią naukowcy. Ich badania mogą być dla ciebie zaskakujące.
Stereotypowy Polak to wielbiciel mocnych trunków. Raport WHO za 2017 rok plasuje nas jednak dopiero na 21. pozycji, względem rocznego spożycia czystego alkoholu na osobę dorosłą.
Polacy spożywają około 11,5 l alkoholu etylowego, natomiast zwycięzcy rankingu, mołdawianie aż 17,1 l. To jednak nie powoduje, że jesteśmy mniej narażeni na choroby, które wynikają ze spożywania alkoholu.
Każda jego ilość może destrukcyjnie wpływać na zdrowie. Potwierdzili to uczeni z uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii. W badaniach brali udział między innymi naukowcy ze Światowego Funduszu badań nad rakiem i WHO.
Opublikowane w czasopiśmie Addiction wyniki wskazują, że alkohol może wywoływać, aż 7 rodzajów nowotworów. Są to guzy złośliwe piersi i jamy ustnej, przełyku i krtani wątroby, okrężnicy i odbytu.
Doktor Jennie Connor, współautorka badań dodaje, że napoje wyskokowe mogą powodować także raka skóry, prostaty i trzustki. Czy istnieje bezpieczna dawka? Doktor Connor rozwiewa wątpliwości, każda dawka alkoholu może być niebezpieczna.
W najgorszej sytuacji są jednak osoby, które popijając drinki sięgają po papierosa. To oni są najbardziej narażeni na raka krtani, przełyku i jamy ustnej.
Profesor Alan Boobis Imperial College London jest uważa, że największym problemem jest uświadomienie obywateli o ryzyku jakie niesie spożywanie alkoholu. Niestety bez wdrożenia odpowiednich kampanii prozdrowotnych wyniki badań naukowców mogą zostać niezauważone.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl