Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Patyk

Wybierz sam: by oczyścić organizm, lepsza będzie głodówka czy sama zmiana sposobu odżywiania się?

Avatar placeholder
29.11.2016 10:10
Wybierz sam: by oczyścić organizm, lepsza będzie głodówka czy sama zmiana sposobu odżywiania się?
Wybierz sam: by oczyścić organizm, lepsza będzie głodówka czy sama zmiana sposobu odżywiania się? (Zdjęcie autorstwa Quinn Dombrowski / CC BY-SA 2.0)

Jeśli chcesz poprawić wygląd skóry, włosów, paznokci i zrzucić parę zbędnych kilogramów, może zaświtać ci w głowie pomysł na detoks. Prawdopodobnie faktycznie potrzebujesz oczyszczenia organizmu z toksyn. Jeśli czytasz ten artykuł, jesteś na dobrej drodze, by myślenie o zdrowym odżywianiu wprowadzić w życie. Organizm, któremu dostarcza się wartościowe składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i prawidłowo się go nawadnia, odwdzięcza się nie tylko urodą, lecz także lepszą koncentracją w pracy.

1. Czy możliwe jest życie bez toksyn?

W dzisiejszych czasach niestety niemożliwe jest całkowite uniknięcie kontaktu z chemią. Toksyny znajdują się zarówno w powietrzu, jak i w wodzie czy pożywieniu. Organizm sam jest w stanie poradzić sobie tylko z tymi, które rozpuszczają się w wodzie. Jeśli nagromadzi się ich za dużo, to nawet wątroba, nerki i jelita nie będą w stanie poradzić sobie bez naszej pomocy.

2. Głodówki, czyli krótkoterminowe diety oczyszczające organizm z toksyn

Dieta oczyszczająca, popularnie zwana detoksem, przygotowuje organizm do nowej diety, którą zamierzamy wprowadzić. Jednakże należy pamiętać, że nie można jej stosować długo. Całkowita głodówka polegająca na piciu samej wody i herbat nie powinna trwać dłużej niż 48 godzin. W przeciwnym razie niemal zatrzymamy swój metabolizm, osiągając efekt przeciwny od zamierzonego.

3. Koniecznie sprawdź działanie składników herbat dietetycznych, które pijesz, wspomagając odchudzanie

Należy również zwrócić uwagę na skład herbat dedykowanych osobom na diecie. Niektóre z nich mogą zawierać składniki pomagające w usuwaniu zalegających treści z jelit, co z pewnością pomaga w oczyszczaniu organizmu. Niestety po zaprzestaniu ich stosowania po dłuższym czasie nasz organizm nie będzie już potrafił sam w pełni poradzić sobie z trawieniem. W takim przypadku znowu przez nieodpowiednią dietę wywołamy skutki, których sobie nie życzyliśmy. Na przykład taką herbatą będzie każda zawierająca senes. Są to liście kilku gatunków krzewów Senna Mill. o działaniu przeczyszczającym na 3–5 godzin po spożyciu. Nie powinniśmy ich stosować zbyt dużo i zbyt długo.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

4. Dłuższe diety oczyszczające, które trwają około dwóch tygodni

Diety oczyszczające, na których nie odmawiamy sobie jedzenia, w okresie jesienno-zimowym są lepszym rozwiązaniem niż całkowita głodówka. Jeśli myślisz o oczyszczeniu organizmu i nie możesz sobie pozwolić na spadek koncentracji w pracy, dla ciebie także lepsza będzie dwutygodniowa dieta oczyszczająca. Przykładowo przez pierwsze 3 dni takiej diety posiłki składają się jedynie ze świeżych lub suszonych owoców i warzyw. W tym czasie pije się jedynie wodę i świeże soki owocowo-warzywne. Czwartego dnia dołącza się pół litra fermentowanych naturalnych produktów mlecznych (np. jogurty, kefiry lub maślankę, ale nie spożywamy mleka). Po kolejnych dwóch dniach dochodzą np. kasze, ryż, płatki owsiane, a od 8 dnia niewielka porcja chudego sera. Od 10 dnia dołączamy mięso drobiowe i ryby. Należy pamiętać, że podczas stosowania diety powinno się wypijać 2 litry wody dziennie.

Cztery główne zasady dla osób chcących oczyścić organizm z toksyn:

  1. Stop używkom. Przykro mi. Jeśli kawa jest miłością twojego życia, będąc na detoksie, musisz z niej zrezygnować. Podobnie powinieneś wyeliminować czarną herbatę, alkohol i papierosy.
  2. Bez bąbelków. Należy pić jedynie niegazowaną wodę, po którą możesz sięgać bez ograniczeń.
  3. Surowe warzywa i owoce. Tylko w tej postaci zapewnisz sobie maksymalną porcję składników odżywczych, które są w nich zawarte. Wystrzegaj się zbyt dużych ilości słodkich owoców zawierających cukier. Nałóż ograniczenia m.in. na banany czy winogrona.
  4. Unikaj cukru. Zrezygnowanie z cukru do herbaty to nadal za mało. Wystrzegaj się słodzonych soków, napojów, a nawet gum do żucia.

Na koniec warto pamiętać, że samodzielne przechodzenie na głodówkę czy dietę oczyszczającą bez odpowiedniej wiedzy może okazać się niebezpieczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze