Trwa ładowanie...

Wyjaśniamy, dlaczego cynk w nadmiarze może wywoływać raka

 Ewa Rycerz
29.11.2018 09:07
Źródłem cynku jest m.in. drób
Źródłem cynku jest m.in. drób ((123rf))

Cynk to jeden z najpopularniejszych składników odżywczych. Jego odpowiedni poziom wpływa na kondycję włosów, paznokci i skóry. Wpływa także na płodność. Z jego nadmiarem należy jednak uważać. Powód? Zbyt wysoki poziom cynku w surowicy krwi u kobiet sprzyja zachorowaniu na raka piersi - wynika z badań, jakie przeprowadził zespół prof. Jana Lubińskiego.

Co ciekawe, takim zachorowaniom sprzyja również zbyt niskie stężenie cynku.

1. Niebezpieczny cynk

Choć cynk do pracy ogranizmu jest potrzebny, w przypadku suplementacji należy bardzo przestrzegać jego dawek. Z badań zespołu prof. Lubińskiego wynika, że pierwiastek zwiększa ryzyko raka piersi. Szczególnie u pań powyżej 60. r.ż. U nich ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jest większe aż 70 razy.

Toksycznym dla organizmu poziomem jest stężenie powyżej 6 tys. μg na litr krwi. Przy czym prawidłowe stężenie tego pierwiastka we krwi mieści się w granicach 70 - 102 µmol/l, czyli jest dużo mniejsze.

Zobacz film: "Jesz dużo wieprzowiny? Możesz mieć problemy z nerkami"

Jednak nie tylko kobiety są narażone na choroby nowotworowe w powiązaniu z cynkiem. Dotyczy to także mężczyzn po 60. r.ż., choć w ich przypadku ryzyko jest 10-krotnie większe niż u osób, które mają niski poziom cynku.

Tymczasem, jak wynika z badań prof. Lubińskiego, ok. 70. proc. kobiet powyżej 60. r.ż. ma zbyt wysoki poziom tego pierwiastka. Wbrew pozorom, występuje on bowiem powszechnie.

2. Źródła cynku

Źródłem cynku jest przede wszystkim mięso. Najwięcej znajduje się go w wołowinie, wieprzowinie, a także w drobiu. Biorąc pod uwagę, że Polacy zjadają dziesiątki kilogramów mięsa rocznie - ryzyko przekroczenia bezpiecznej ilości cynku w organizmie rośnie.

Cynk jest także w produktach zbożowych. Spore jego ilości znajdują się także w ostrygach, pszenicy, kiełkach, pestkach dyni, szpinaku, orzechach czy kakao.

Co więcej, cynk dość łatwo się wchłania do organizmu, przez co łatwo przekroczyć zalecaną dzienną dawkę do spożycia. To ok. 15 mg na dobę u osób dorosłych. Jednak zapotrzebowanie na pierwiastek zależne jest zarówno od płci, jak i wieku. U osób powyżej 60. r.ż. maleje do ok. 10 mg.

Przed planowaną suplementacją cynku warto więc sprawdzić poziom pierwiastka we krwi w badaniu laboratoryjnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze