Zastrzyk odchudzający zamiast operacji? Badani chudli 4 kilogramy w miesiąc!
Jak podaje WHO, otyłość jest szóstą z kolei przyczyną zgonów na świecie. Cierpi na nią blisko 400 milionów ludzi, z nadwagą zmaga się zaś 1,6 miliarda. W świetle tak alarmujących danych nowe badania nad odchudzającym zastrzykiem hormonalnym mogą okazać się rewolucyjne!
1. Zastrzyk zamiast operacji
Na dzień dzisiejszy jedyną skuteczną metodą leczenia zaawansowanej otyłości (czyli występującej u osób z BMI >40 kg/m2 lub BMI >35 kg/m2) jest operacja bariatryczna, wykonywana w kilku wariantach, zależnie od potrzeb pacjenta. Jednym z nich jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka. Jak każda interwencja, chirurgiczna niesie ona jednak za sobą ryzyko powikłań. Właśnie dlatego naukowcy od lat poszukiwali alternatywy. Najnowsze badanie pokazuje, że są na bardzo dobrej drodze do odkrycia remedium na otyłość bez użycia skalpela.
2. Zastrzyk na otyłość
Zespół badaczy pod kierownictwem profesor Tricii Tan z Imperial College London przeprowadził w londyńskim szpitalu Hammersmith eksperyment, który miał wykazać, czy zastrzyki hormonalne podawane osobom otyłym mogą wywołać skutki porównywalne do operacji. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie ''Diabetes Care''.
W trakcie badania 15 otyłym pacjentom, chorującym dodatkowo na cukrzycę typu 2, podawano w postaci zastrzyków przez okres 4 tygodni specjalną mieszankę hormonalną spalającą tłuszcz (GOP). Dodatkowo pacjenci byli objęci opieką dietetyka.
11 uczestnikom badania podawano placebo w postaci soli fizjologicznej. Wyniki po zakończeniu badania porównano dodatkowo z wynikami 21 osób, które przeszły operację bariatryczną oraz 22 osób, które w tym okresie stosowały dietę bardzo niskokaloryczną.
U wszystkich pacjentów stale monitorowano poziom glukozy. Wyniki były zaskakujące. Pacjenci, którzy otrzymywali mieszankę GOP w zastrzykach, w ciągu miesiąca zrzucili 4,4 kg! Ci, którzy otrzymywali placebo, stracili jedynie 2,5 kg. Osoby po operacji uzyskały wyższy wynik utraty wagi, bo aż 10,3 kg, podobnie jak osoby na ścisłej diecie – 8,3 kg. Dlaczego więc ta metoda może okazać się rewolucyjna, skoro jej efekty są gorsze niż operacji i restrykcyjnej diety?
Zobacz też: Palenie papierosów prowadzi do raka? Tak, ale jest coś znacznie gorszego!
3. Mniej straconych kilogramów, ale więcej korzyści
Chodzi o brak powikłań. Chociaż operacja jest często bardzo skuteczna, może powodować komplikacje, takie jak ból brzucha, przewlekłe nudności, wymioty i bardzo niski poziom cukru we krwi. Wszystkich tych objawów nie zaobserwowano u pacjentów leczonych zastrzykami hormonalnymi. Dodatkowo GOP był w stanie wyregulować poziom cukru we krwi do normalnego.
To bardzo ważne badanie, bo otyłość jest istotnym problemem współczesnego świata. Otyłość i cukrzyca typu 2 mogą prowadzić do bardzo poważnych i potencjalnie zagrażających życiu chorób, takich jak rak, udar i choroby serca.
Leczenie oparte na GOP nie jest nowe – od 10 lat jest już powszechnie stosowane w leczeniu samej cukrzycy. Ponieważ jednak badania pokazują, że może również pomóc w utracie wagi, terapia skojarzona, jak szacują naukowcy, będzie dostępna w ciągu najbliższych pięciu lat.