Trwa ładowanie...

Zioła na sen

Zioła na sen
Zioła na sen (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Sen jest to czas bardzo potrzebny dla każdego organizmu. Podczas niego organizm regeneruje się i odpoczywa. Następuje zwiększone wydzielanie niektórych hormonów czy neuroprzekaźników, a układ nerwowy działa sprawniej. Czasem jednak pojawiają się zaburzenia snu, takie jak np. bezsennoś, częste wybudzanie się w nocy, problemy z zasypianiem, koszmary nocne czy nadmierna senność. Przyczyny zaburzeń snu mogą być bardzo różne. Jak można poradzić sobie z już istniejącymi? Przed zastosowaniem typowych leków nasennych, warto sięgnąć po bezpieczniejsze - ziołowe leki nasenne.

spis treści

1. Ziołowe leki nasenne

Coś na sen, co jest dostępne bez recepty i ma składniki ziołowe możemy stosować tylko jeśli cierpimy na krótkotrwałą bezsenność. Ta przejściowa dolegliwość może być spowodowana stanami nadmiernego napięcia, zdenerwowaniem, stresem czy przeżywaniem ważnych wydarzeń. Wtedy coś na sen działa wyciszająco i uspokajająco, a także pomaga w zrelaksowaniu się i spokojnym zaśnięciu. Te preparaty nie poprawiają jakości snu i trzeba stosować je tylko doraźnie. Gdy problem z zasypianiem przewleka się, to zastanówmy się nad jego przyczyną i nie odwlekajmy wizyty u lekarza.

2. Zbawienne działanie waleriany i melisy

Dwie najbardziej znane od wieków rośliny o działaniu łagodzącym stany emocjonalne, właściwościach uspokajających oraz nasennych, to waleriana, czyli kozłek lekarski oraz melisa zwyczajna.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

W praktyce leczniczej wykorzystywany jest korzeń kozłka lekarskiego. Swoje działania zawdzięcza obecności takich substancji, jak kwas walerenowy, walepotriaty oraz składnikom olejku eterycznego. Działanie nasenne to niejedyne jego właściwości, działa także rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i obwodowych naczyń krwionośnych. Najczęściej używane postacie farmaceutyczne to syropy lub tabletki doustne zawierające wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Może wchodzić także w skład złożonych preparatów leczniczych. Jego główne zastosowania to leczenie zaburzeń nerwicowych, zaburzeń snu, stanów lękowych, nadmiernej pobudliwości, jak również zaburzenia pracy przewodu pokarmowego na tle nerwowym. Bardzo istotne podczas stosowania preparatów z walerianą jest to, że nie następuje zaburzenie koncentracji i pamięci. Poprawia się za to jakość snu, zmniejsza się ilość przebudzeń w nocy oraz przypominanie sobie marzeń sennych.

Melisa, a dokładniej substancje czynne zawarte w jej liściach, wykazują typowe działanie uspokajające i lekko nasenne. Preparaty z melisą ułatwiają zasypianie. Liście melisy dostępne są w postaci herbatek do zaparzania lub w tabletkach doustnych, zawierających wyciąg z liści melisy. Niekiedy melisa wchodzi także w skład preparatów złożonych na sen. Szczególnie zalecane są one u osób starszych. Liście melisy mają także działanie wiatropędne i żółciotwórcze.

3. Inne rośliny nasenne

Oprócz najbardziej znanych roślin nasennych - melisy i waleriany, wiele innych ziół ma podobne właściwości. Są to np.: szyszki chmielu zwyczajnego, kwiat lawendy, ziele serdecznika czy ziele męczennicy cielistej.

Kwiat lawendy stosowany jest w trudnościach w zasypianiu, zaburzeniach samopoczucia czy stanach niepokoju, jak również dolegliwościach żołądkowych na tle nerwicowym. Często zalecany sposób to stosowanie preparatów do kąpieli z wyciągiem z kwiatów lawendy czy kosmetyków do ciała na noc.

Szyszki chmielu zwyczajnego oraz lupulina – żywica na kwiatostanach żeńskich chmielu, stosowane są od dawna jako surowce nasenne i uspokajające. Kiedyś chmiel stosowany był to wytwarzania specjalnych „poduszek chmielowych”, których zadaniem było ułatwienie zaśnięcia. Za te pożądane właściwości odpowiedzialna jest lotna substancja metylo-3-buten-2-ol, a także olejek eteryczny i kwas izowalerianowy. Aktywne składniki chmielu to także substancje o działaniu estrogennym, dlatego też nie zaleca się preparatów z wyciągiem z chmielu kobietom w ciąży oraz z rakiem piersi.

Ziela męczennicy cielistej działają rozkurczowo na mięśnie jelit, macicy i naczyń krwionośnych natomiast ziela dziurawca regulują działanie układu pokarmowego i zmniejszają objawy łagodnej formy depresji. Kwiatostan i owoce głogu są lekami nasennymi, których działanie opiera się na rozkurczaniu naczyń krwionośnych.

Leczenie bezsenności polega na rozsądnym korzystaniu z preparatów na sen. Nie można ich zbyt długo stosować, a ich wybór warto konsultować z lekarzem. Medycyna zbyt mało wie na temat ich działania i skutków ubocznych, jakie mogą wywołać. Zioła nasenne często wpływają na pracę wielu narządów i układów. To działanie nie zawsze jest korzystne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze