Zmiana nawyków żywieniowych – od czego zacząć?
Różne formy przekazu każdego dnia bombardują nas informacjami o tym, jak ważny dla naszego organizmu jest zdrowy styl życia. Trudno się z tym nie zgodzić – aktywność fizyczna i zbilansowana dieta pomoże nam zachować siły, ale i piękny wygląd. Zastanawiasz się nad zmianą nawyków żywieniowych i nie wiesz, od czego zacząć? Ten artykuł jest dla Ciebie.
1. Nawyki żywieniowe
Każdy z nas ma pewne nawyki żywieniowe – to nic innego, jak sposób odżywiania, który decyduje o tym, co i w jakich ilościach spożywamy. Niektóre nawyki mogą być nieprawidłowe i w efekcie mogą doprowadzić do otyłości czy innych problemów zdrowotnych.
Dobre nawyki to te, które zwiększają nasze szanse na dobre samopoczucie, pozwalają zachować optymalną wagę ciała, ale również mają wpływ na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Jeśli spożywamy odpowiednio przygotowane posiłki i dostarczamy potrzebnych składników odżywczych i mineralnych, jest bardziej prawdopodobne, że będziemy w świetnej kondycji przez całe życie.
2. Skąd biorą się nawyki żywieniowe i czy można je zmienić?
Nawyki wykształcane są już w pierwszych latach życia. W okresie dzieciństwa są silnie utrwalane, dlatego jeśli masz małe dzieci, warto zadbać o to, by wyrabiać w nich prawidłowe nawyki. Czy można je zmienić? Zdecydowanie tak, jednak nie jest to proste zadanie. Wymaga to od nas bardzo dużo dyscypliny i regularności.
KROK 1 – regularność
Absolutna podstawa, jeśli chcemy zmienić sposób swojego żywienia. Bardzo często naszym śniadaniem jest kawa, obiad jemy w biegu, a na kolację zjemy coś tłustego i ciężkostrawnego. To duży błąd, który powinniśmy zmienić w pierwszej kolejności. Zadbajmy o to, by w ciągu dnia znaleźć czas na spokojnie zjedzenie posiłku. Specjaliści żywienia zalecają, by spożywać 5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.
- Najważniejszym posiłkiem dnia jest oczywiście śniadanie – to, jak zaczniemy dzień ma bardzo duży wpływ na cały jego przebieg. Śniadanie ma za zadanie dostarczyć organizmowi potrzebnej energii, by rozpocząć dzień i wskoczyć na prawidłowe obroty. Powinno zawierać białko, węglowodany i potrzebne witaminy.
- Drugie śniadanie – powinno być mniej obfite niż pierwsze. To druga dawka energii, którą dostarczamy naszemu organizmowi.
- Obiad – często jest zbyt ciężki i źle skomponowany. Warto zjeść porcję mięsa oraz warzywa.
- Podwieczorek – dobra opcja zwłaszcza, jeśli nasz dzień jest bardzo długi. Taka przekąska pozwoli na zaspokojenie głodu, ale nie może to być ciastko lub pączek – zamieńmy słodkości na owoce czy bakalie.
- Kolacja – lekkostrawna, urozmaicona, ale mała. Odrzućmy kiełbasę i ciężkie makarony. Oczywiście pamiętajmy, by zjeść ostatni posiłek przynajmniej 2 godziny przed spaniem.
KROK 2 – nawodnienie
Kawa na śniadanie, w ciągu dla kolejne kilka filiżanek, w przerwie słodki sok lub gazowany napój … Brzmi znajomo? Dorosły człowiek powinien przyjmować min. 2 litry płynów dziennie. Soki i gazowane napoje zamieńmy na wodę mineralną, a kawę na zieloną herbatę. Oczywiście filiżanka kawy nie będzie niczym złym, jednak nadmiar kofeiny jest niewskazany.
KROK 3 – gotowanie
Jeśli chcemy zmienić nasze nawyki żywieniowe na lepsze, koniecznie zacznijmy przygotowywać posiłki w domu. Odrzućmy żywność przetworzoną, gotowe dania z hipermarketu czy fast foody zjedzone w pośpiechu. Jeśli sami sobie ugotujemy obiad, wiemy doskonale, co w nim jest. To wbrew pozorom nie musi być bardzo pracochłonne zajęcie. Wystarczy 30-45 min każdego wieczoru, aby przygotować zdrowy i pełnowartościowy posiłek na cały następny dzień. Zwracajmy też uwagę na to, co kupujemy
KROK 4 – przejadanie się
Niestety, ale bardzo często odchodzimy od stołu przejedzeni. Za duże i zbyt ciężkie posiłki sprawiają, że jesteśmy przejedzeni. Ma na to też wpływ za mała ilość posiłków – dopada nas wilczy apetyt i chcąc zabić uczucie głodu, zjadamy zbyt duże porcje. Jakie jest rozwiązanie? Przede wszystkim powinniśmy jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwać jedzenie.
KROK 5 – cukier
Powinniśmy z niego całkowicie zrezygnować. Jeśli koniecznie chcemy dosładzać np. herbatę, wybierzmy miód. Biały cukier nie ma żadnych wartości odżywczych, a jest jedną z przyczyn otyłości. Pamiętaj, że cukier znajduje się w większości produktów, które kupujemy w sklepie – sosy, napoje, ketchup … Cukier jest absolutnie wszędzie, dlatego nie dosypujmy go jeszcze więcej.
3. Dietetyk
Nie każdy ma świadomość tego, jakie składniki odżywcze i mineralne znajdują się w produktach, które wybieramy. To nic złego, ale w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty. Takim na pewno będzie dietetyk, który przygotuje zbilansowany jadłospis. Regularne wizyty i dietetyka przydadzą się też, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Pomoże nam w monitorowaniu postępów, będzie wsparciem w trudnych chwilach i podpowie, jak samodzielnie tworzyć posiłki, by były zdrowe.
Takie regularne wizyty mogą sporo kosztować, a jeśli nie mamy wystarczających oszczędności, pomocna może się okazać szybka gotówka np. w proficredit.pl. Szybka gotówka często może być spłacana w ratach, co jest bardzo wygodne. Szybka gotówka wymaga jednak terminowej spłaty, dlatego zanim zaciągniemy takie zobowiązanie finansowe upewnijmy się, że nie będziemy mieli problemów z uregulowaniem należności na czas.
Artykuł sponsorowany