Trwa ładowanie...

6 alternatywnych rodzajów mąki do bezglutenowego pieczenia

 Aleksandra Miłosz
20.07.2016 13:06
6 alternatywnych rodzajów mąki do bezglutenowego pieczenia
6 alternatywnych rodzajów mąki do bezglutenowego pieczenia (Zdjęcie mąki ryżowej/Shutterstock)

Coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie z diety glutenu. Wiąże się to z rezygnacją z produktów zawierających pszenicę, żyto, pszenżyto, jęczmień czy orkisz. Z myślą o tych, którzy stosują dietę beglutenową, a chcieliby przygotowywać domowe wypieki przedstawiamy sześć alternatywnych rodzajów mąk.

spis treści

1. Mąka migdałowa

To nic innego, jak zblanszowane i zmielone migdały. Mąka migdałowa jest bogata w białko, maganez, zdrowe dla serca tłuszcze i witaminę E. Jeśli chcesz ją wykorzystać do pieczenia, wybierz raczej dodanie jej do gęstego ciasta, na przykład do ciasteczek bakaliowych. Możesz też użyć jej jako zamiennika dla bułki tartej, obtoczyć w niej karpia czy inną rybę i odkryć nowy smak tradycyjnej potrawy. Taką mąkę najlepiej przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Znajdziesz ją w sklepach ze zdrową żywnością za ok. 20 złotych za 250 g.

2. Mąka ryżowa

Jest wykonana z drobno zmielonego ryżu i występuje w dwóch odmianach: białej i brązowej. W konsystencji przypomina mąkę pszenną, dlatego świetnie zastępuje ją w tradycyjnych wypiekach, takich jak ciasto czy pieczywo. Jest powszechnie stosowana w kuchni japońskiej, gdzie robi się z niej zarówno makarony, jak i desery. W Polsce można kupić ją za ok. 10 złotych za 1 kg.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

3. Mąka amarantusowa

To zboże, którego wiek szacuje się na 8 tys. lat. Amarantus był pożywieniem używanym w rytuałach religijnych Azteków, dlatego często nazywany jest „zbożem bogów”. Mąka wykonana jest ze zmielonego na pył ziarna, które bogate jest w błonnik i białko. Ma nieco ziemisty, orzechowy smak i może być stosowana do pieczenia ciastek i kruchuch cviast, jednak warto wiedzieć, że może je wysuszać. Aby temu zapobiec, dodaj trochę wody lub oleju. W ten sposób uzyskasz idealną konsystencję ciasta. Mąkę amarantusową dostaniesz za ok. 9 złotych za 500 g.

4. Mąka ziemniaczana

Uzyskuje się ją poprzez rozdrobnienie i wysuszenie ziemniaków, a dokładnie skrobii w nich zawrtej. Jest naturalnym źródłem witamin z grupy B oraz błonnika. Ponieważ mąka ziemniaczana wchłania i zatrzymuje w sobie wodę, doskonale sprawdzi się do mokrych ciast, np. do wypieku chleba, na naleśniki czy gofry. Sprawdzi się też jako środek zagęszczający do zup i sosów. To niedrogi rodzaj mąki – za 500 g zapłacimy ok. 3 złotych.

5. Mąka gryczana

To zmielone nasiona gryki, dzięki którym mąka ma ciemniejszy kolor i bogaty, lekko orzechowy smak. Jest ona bardzo bogata w błonnik, wapń i białko. Jej charakterystyczny smak sprawia, że świetnie sprawdzi się w chlebie, muffinkach i kluskach. Doskonale smakuje też w wytrawnych naleśnikach i tradycyjnych blinach. Jej koszt to ok. 7 złotych za 500 g.

Mąka gryczana

Mąka gryczana

Ma bardzo niski indeks glikemiczny, ale jednocześnie wysoką zawartość białka.

W jej składzie znajdziemy także magnez, potas, fosfor, cynk, żelazo i wapń.

6. Mąka z ciecierzycy

To sekret kuchni Bliskiego Wschodu i kuchni indyjskiej. Jest doskonałym źródłem białka, błonnika i żelaza. Wymieszanie jej z niewielką ilością wody pozwoli wyczarować domowy hummus. Ponieważ wyraźnie smakuje ciecierzycą, używa się jej do wypieku pieczywa o wyrazistym smaku, jak chleb z dynią czy pizza. Kosztuje ok. 7 złotych za 500 g.

Nawet jeśli nie musisz stosować diety  bezglutenowej, spróbuj urozmaicić swoje ciasta, pieczywo, kluski i ciastka, dodając zamiast zwykłej, nudnej i niekoniecznie zdrowej mąki pszennej, mąkę innego rodzaju. 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze