6 roślin, które możesz wysiać w styczniu. Już wiosną zjesz własne warzywa
Nie musisz czekać do wiosny, aby rozpocząć sezon ogrodniczy. Wiele roślin można posiać już teraz, w środku zimy.
1. Co można siać w styczniu?
Styczeń to dla wielu roślin wciąż zbyt ciemny i zimny czas, by rozpocząć ich uprawę, ale posiadacze szklarni, oszklonych balkonów lub dobrze nasłonecznionych parapetów mogą już teraz przygotować się do nadchodzącego sezonu. Oto sześć gatunków roślin, które warto wysiać już w styczniu.
2. Ciemiernik
Ciemiernik (Helleborus niger) należy do roślin zimnolubnych, które potrzebują chłodu, by wykiełkować. Wystarczy, że nasiona początkowo podgrzejesz do 22 stopni Celsjusza, a następnie obniżysz temperaturę do maksymalnie 4 stopni, umieszczając je na zewnątrz. Po 6-8 tygodniach temperatura w otoczeniu roślinny powinna stopniowo rosnąć, a więc w okolicach marca należy chronić ją przed przymrozkami. Styczeń jest idealnym czasem, aby zacząć wysiew tej rośliny przed wiosną.
3. Mak islandzki
Mak islandzki (Papaver nudicaule) świetnie radzi sobie w chłodnych warunkach. Wysiewaj nasiona w inspektach lub nieogrzewanych szklarniach, gdzie temperatura wynosi około 12 stopni Celsjusza. Pamiętaj, by zapewnić roślinie lekkie, piaszczyste podłoże. Mak nie lubi przesadzania, dlatego nasiona umieszczaj w większych doniczkach.
4. Papryka i chili
Te ciepłolubne warzywa wymagają wczesnego wysiewu, ponieważ rozwijają się powoli. Idealna temperatura do kiełkowania wynosi 21–25 stopni Celsjusza. Umieść nasiona na dobrze nasłonecznionym parapecie. Po wykiełkowaniu rośliny najlepiej rozwijają się w temperaturze około 20 stopni.
Zobacz też: Jaka papryka jest najzdrowsza?
5. Bakłażan
Bakłażany, podobnie jak chili, potrzebują długiego okresu wegetacji. Najlepiej wysiać je pod koniec stycznia w temperaturze 22–26 stopni Celsjusza. Po wzejściu pędów, rośliny przepikuj do większych doniczek z żyznym podłożem.
6. Fiołek peruwiański (Physalis)
Physalis wymaga ciepła i światła. Wysiej nasiona pod koniec stycznia w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Gdy rośliny osiągną odpowiedni rozmiar, przepikuj je, a po ustaniu przymrozków przenieś na zewnątrz.
7. Bataty
Bataty nie są popularnym wyborem do samodzielnego wysiewu. Ich hodowla nie jest jednak szczególnie skomplikowana. Bulwy włóż do wilgotnej ziemi lub wody i czekaj, aż wykiełkują. Może to potrwać nawet do 6 tygodni.
8. Wskazówki na udany wysiew
Aby sadzonki rosły zdrowo, zadbaj o czystość doniczek, łopatek i innych używanych materiałów i odpowiednie stanowisko. Te nieoczyszczone po kontakcie z innymi roślinami lub starą glebą mogą mieć na sobie pleśnie, grzyby bądź pasożyty.
Parapet o wystawie południowo-wschodniej będzie najlepszy do hodowli nowych roślin z nasion. Uważaj, by nie przegrzać roślin – zbyt wysoka temperatura, na przykład z kaloryfera pod spodem, w połączeniu z brakiem światła, mogą osłabić sadzonki.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl