6 z 9Nowotwory
Alkohol jest obok azbestu, kadmu oraz formaldehydu zaliczany do 1 grupy substancji powodujących nowotwory, według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem. Temat został dosyć dobrze zbadany, aby stwierdzić, że nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj alkoholu będzie spożywany.
Mieszankę prawdziwie śmiertelną stanowi zwłaszcza łączenie alkoholu z innymi używkami, np. paleniem papierosów. Ryzyko pojawienia się raka rośnie wraz z dawką alkoholu. Osoby pijące duże ilości alkoholu najbardziej narażone są na raka jelita, wątroby, krtani, przełyku, a w przypadku kobiet - raka piersi. Picie alkoholu w dużych ilościach zwiększa ryzyko zachorowania na co najmniej 7 rodzajów nowotworów.
Alkohol podrażnia śluzówkę przełyku oraz układu pokarmowego, powodując stany zapalne. Niebezpieczny jest także aldehyd octowy, który pojawia się w organizmie pod wpływem alkoholu. Alkohol powoduje także zwiększenie masy ciała, co również jest czynnikiem powodującym nowotwory.
Na kolejnej stronie zobaczysz WIDEO
Zobacz także: "Ocknijmy się!". Dramatyczna relacja z wypadku oczami ratownika medycznego