Alkohol i słońce to zabójcze połączenie. Uważaj na wakacjach
Alkohol to wciąż częsty "towarzysz" wakacji. Zauważono, że opalanie pod wpływem trunków może mieć bardziej szkodliwy wpływ na organizm, niż ekspozycja na słońce na trzeźwo.
1. Alkohol może powodować raka skóry
Picie alkoholu w upalny dzień z pewnością nie służy zdrowiu. Może powodować szybsze odwodnienie organizmu, zwiększone ryzyko upojenia, a co za tym idzie - lekkomyślne zachowania, które mogą skończyć się tragicznie.
Nowe badania dowodzą też, że alkohol może powodować zwiększone ryzyko raka skóry. Aaron White z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism wyjaśnia mechanizm działania alkoholu na skórę.
Alkohol zmniejsza ilość antyoksydantów w organizmie. To może skutkować szybszym oparzeniem słonecznym.
2. Alkohol a opalanie
Głównym czynnikiem wyzwalającym raka skóry jest nadmierna ekspozycja na słońce, a alkohol może powodować dłuższe przebywanie na dworze bez odpowiednich zabezpieczeń. Ponadto, alkohol zmniejsza wrażenie oparzenia. Nieprzyjemne pieczenie skóry może pojawić się wraz z trzeźwością - dopiero następnego dnia.
Jak zauważa Aaron White, niemieckie badania wykazały, że u nietrzeźwych osób tolerancja na ekspozycję na promieniowanie UV była mniejsza, niż u trzeźwych badanych. Oznacza to, że czynniki socjologiczne, takie jak zmiana zachowań po alkoholu, to tylko jeden z elementów zwiększonego ryzyka. Sam alkohol również skutkuje zmniejszoną tolerancją na słońce.
Uważa się, że to skutek usuwania karotenoidów oraz antyoksydantów przez organizm po spożyciu alkoholu. Analogiczne związki beta karotenu z alkoholem zauważyli także japońscy i francuscy badacze. Co więcej, identyczny wpływ alkoholu na skórę obserwowano niezależnie od karnacji badanych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl