Alkohol, który nie powoduje kaca? Naukowcy szukają świętego Graala
Profesor David Nutt jest coraz bliżej wprowadzenia na rynek syntetycznego alkoholu. Jego wynalazek ma sprawiać, że poczujemy tylko te pozytywne skutki alkoholu, a rano obudzimy się bez kaca. Jak to możliwe?
1. Syntetyczny alkohol niepowodujący kaca
Naukowcy przez lata opracowywali formułę syntetycznego alkoholu. Ma działać tak samo jak prawdziwy alkohol, ale bez skutków ubocznych w postaci obciążenia wątroby i kaca na drugi dzień.
Profesor David Nutt, który stoi za tym wynalazkiem mówi, że jest o krok od wprowadzenia ''alcosynth'' na rynek. Produkt będzie nosił nazwę Alcarelle. Jak działa i dlaczego jest taki wyjątkowy?
2. Jak działa syntetyczny alkohol?
Nutt przez lata badał wpływ alkoholu na ludzki mózg. W 1983 roku odkrył substancje, która mogła pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu. Była jednak zbyt niebezpieczna by wejść w fazę badań klinicznych.
Nie zniechęciło to naukowca do dalszych badań. Skłoniło go to do zastanowienia się jak stymulować receptor Gaba, w ten sam sposób co alkohol, ale bez powodowania negatywnych skutków ubocznych.
Alcosynth, który opracował, pozwala imitować wszystkie pozytywne efekty alkoholu, a jednocześnie eliminować ryzyko uszkodzenia wątroby i uzależnienia. Alkohol syntetyczny to pochodna benzodiazepiny, czyli leku powszechnie stosowanego w leczeniu zaburzeń stanów lękowych.
Według ekspertów napój ten można rozcieńczyć tak, aby osoby pijące czuły się lekko pijane. Jednocześnie na drugi dzień nie odczuwałyby typowych dla zatrucia alkoholowego skutków, czyli bólu głowy, suchości w ustach, nudności i wymiotów.
Potrzeba dalszych badań, aby wprowadzić produkt na rynek. Kilka osób już go przetestowało w formie drinka z sokiem owocowym. Sam alcosynth nie smakuje ponoć zbyt dobrze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl