Trwa ładowanie...

Alkohol może powodować raka. Nowy raport nie pozostawia złudzeń

Powszechnie wiadomo, że alkohol szkodzi zdrowiu. Naukowcy ostrzegają, że oprócz uzależnień i chorób wątroby, alkohol może powodować rozwój nowotworów. Regularne picie przyczynia się m.in. do raka jelit, wątroby, trzustki, a nawet piersi. W piśmie "BMJ Open" opublikowano nowe wyniki badań.

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

spis treści

1. Alkohol może powodować raka

Wpływ alkoholu na zdrowie może być bardziej toksyczny, niż dotychczas sądzono. Badania dowodzą powiązań alkoholu z poważnymi nowotworami.

Jednak lekarze wciąż mówią o tym apekcie picia alkoholu stanowczo zbyt mało. O ile powszechnie wiadomo, że uzależnienie od papierosów przyczynia się do rozwoju m.in. raka płuc, o tyle nie mówi się, że alkohol to również jeden z najbardziej kancerogennych czynników. W piśmie "BMJ Open" przedstawiono niepokojący raport.

Oprócz uzależnienia, picie alkoholu może prowadzić do szeregu nowotworów, jak rak gardła, przełyku, jamy ustnej, krtani, jelit i odbytnicy, wątroby, a także do raka piersi, raka trzustki i żołądka.

5 najgorszych pytań, które można zadać kobiecie walczącej z rakiem piersi
5 najgorszych pytań, które można zadać kobiecie walczącej z rakiem piersi [7 zdjęć]

Kiedy dowiadujemy się, że kobieta z naszego otoczenia cierpi z powodu nowotworu piersi, w głowie pojawia...

zobacz galerię

W przypadku raka piersi nawet kilkanaście procent przypadków można wiązać z piciem alkoholu. W połączeniu z niewłaściwą dietą i niedoborami witamin z grupy B, ryzyko wzrasta. Świadomość tego ma zaledwie co 5. kobieta.

Dr Kara Wiseman z Division of Cancer Control and Population Sciences zwraca uwagę, że picie alkoholu jest przyjęte kulturowo, a także przez wielu postrzegane jako zdrowe dla serca. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że alkohol może być czynnikiem kancerogennym i w związku z tym wybrać optymalną diatę, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Eksperci podkreślają, że najgroźniejsze jest dla nas równoczesne palenie papierosów i spożywanie alkoholu. To zabójcza mieszanka dla naszego mózgu i serca.

Wyniki pojawiły się w piśmie "Alcoholism: Clinical and Experimental Research". Timothy C. Durazzo, jeden z autorów badań tłumaczy: "Okazało się, że regularne palenie papierosów nasila zniszczenia w mózgu wywołane nadużywaniem alkoholu. Oznacza to, że zmiany wywołane przez kombinację tych czynników, są większe, niż zmiany powodowane przez każdy z nich z osobna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.