Alkohol może powodować raka. Nowy raport nie pozostawia złudzeń
Powszechnie wiadomo, że alkohol szkodzi zdrowiu. Naukowcy ostrzegają, że oprócz uzależnień i chorób wątroby, alkohol może powodować rozwój nowotworów. Regularne picie przyczynia się m.in. do raka jelit, wątroby, trzustki, a nawet piersi. W piśmie "BMJ Open" opublikowano nowe wyniki badań.
1. Alkohol może powodować raka
Wpływ alkoholu na zdrowie może być bardziej toksyczny, niż dotychczas sądzono. Badania dowodzą powiązań alkoholu z poważnymi nowotworami.
Jednak lekarze wciąż mówią o tym apekcie picia alkoholu stanowczo zbyt mało. O ile powszechnie wiadomo, że uzależnienie od papierosów przyczynia się do rozwoju m.in. raka płuc, o tyle nie mówi się, że alkohol to również jeden z najbardziej kancerogennych czynników. W piśmie "BMJ Open" przedstawiono niepokojący raport.
Oprócz uzależnienia, picie alkoholu może prowadzić do szeregu nowotworów, jak rak gardła, przełyku, jamy ustnej, krtani, jelit i odbytnicy, wątroby, a także do raka piersi, raka trzustki i żołądka.
W przypadku raka piersi nawet kilkanaście procent przypadków można wiązać z piciem alkoholu. W połączeniu z niewłaściwą dietą i niedoborami witamin z grupy B, ryzyko wzrasta. Świadomość tego ma zaledwie co 5. kobieta.
Dr Kara Wiseman z Division of Cancer Control and Population Sciences zwraca uwagę, że picie alkoholu jest przyjęte kulturowo, a także przez wielu postrzegane jako zdrowe dla serca. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że alkohol może być czynnikiem kancerogennym i w związku z tym wybrać optymalną diatę, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Eksperci podkreślają, że najgroźniejsze jest dla nas równoczesne palenie papierosów i spożywanie alkoholu. To zabójcza mieszanka dla naszego mózgu i serca.
Wyniki pojawiły się w piśmie "Alcoholism: Clinical and Experimental Research". Timothy C. Durazzo, jeden z autorów badań tłumaczy: "Okazało się, że regularne palenie papierosów nasila zniszczenia w mózgu wywołane nadużywaniem alkoholu. Oznacza to, że zmiany wywołane przez kombinację tych czynników, są większe, niż zmiany powodowane przez każdy z nich z osobna".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl