Trwa ładowanie...

Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia 7 typów raka

Alkohol zwiększa ryzyko raka
Alkohol zwiększa ryzyko raka (123rf)

Już od wielu lat kampanie społeczne przekonują nas, żeby rzucić palenie. Nie bez powodu. Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce – rocznie zabija ok. 23 tys. Polaków. Ale jest jeszcze jeden nawyk związany z rozwojem raka, o którym prawie w ogóle się mówi – picie alkoholu.

1. Już jeden drink zwiększa ryzyko nowotworu

Małe piwo wieczorem, lampka wina do obiadu, wódka na imprezie. Statystyczny Polak wypija rocznie 11 litrów czystego spirytusu! Większość z nas ma świadomość, że alkohol sprzyja nie tylko chorobom wątroby i trzustki, ale także uzależnieniu, które skutkuje depresją i wyniszczeniem organizmu.

Alkohol jest jednak także zagrożeniem z innego powodu. Jak wynika z badań Cancer Society (ACS) - nadużywanie alkoholu ma związek z aż 7 typami nowotworu, są to: rak wątroby, trzustki, żołądka, gardła, przełyku, okrężnicy i piersi.

Eksperci ostrzegają szczególnie kobiety, u których coraz częściej diagnozuje się tego typu nowotwory.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Największe zaskoczenie w tym zestawieniu dotyczy raka piersi. Kobiety nie mają pojęcia o istniejącym zagrożeniu. Ankiety przeprowadzone wśród młodych Brytyjek pokazały, że tylko niecałe 20 proc. pań wiedziało, że alkohol może mieć związek z rakiem piersi. Tymczasem alkohol podnosi poziom estrogenów, co bezpośrednio może skutkować pojawieniem się guza w piersi. Ryzyko wzrasta u kobiet, które mają niedobory witamin z grupy B.

Spożycie alkoholu stanowi około 5-11 proc. przypadków raka piersi w Wielkiej Brytanii i jest czynnikiem ryzyka dla wszystkich grup wiekowych. Niepokojący jest fakt, że chorują coraz młodsze kobiety.

”W USA sytuacja jest jeszcze gorsza – do 16 proc. wszystkich nowotworów piersi można przypisać spożyciu alkoholu – mówi dr Susan Gapstur, jedna z autorek badania. - Oznacza to, że alkohol mógł przyczynić się do ok. 53 tys. zdiagnozowanych nowotworów piersi w zeszłym roku.

"Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko raka" - podkreśla Elizabeth Platz, redaktor naczelna czasopisma Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. Ekspertka ostrzega, że nie musimy być uzależnieni, aby zachorować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze