Trwa ładowanie...

Plastik w ryżu, piwie i soli. Nowe badanie z Australii

Naukowcy z Australii przeprowadzili badania, w których odkryli, że w ryżu instant znajdowało się 13 miligramów plastiku. Tworzywo znaleziono również w soli, piwie i skorupiakach. - Wszystkie nasze próbki, niezależnie od opakowania, w których je dostarczono, miały pewien poziom plastiku - powiedział dr Jake O' Brien z University of Qeensland.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

spis treści

1. Plastik w ryżu, piwie i soli

Z przeprowadzonych analiz wynika, że 100-gramowa porcja zwykłego, niegotowanego ryżu zawierała od trzech do czterech miligramów mikroplastiku. Aż 13 miligramów zawierał zaś poddawany większej obróbce ryż instant.

- Wszystkie nasze próbki, niezależnie od opakowania, w którym je dostarczono, miały pewien poziom plastiku - powiedział dr Jake O' Brien z University of Qeensland.

Poinformowano, że do skażenia mikroplastikiem dochodzi poprzez styczność opakowania z ryżem, ale mikroskopijne fragmenty plastiku dostają się do ryżu także podczas procesu uprawy. Plastik może dostawać się do ryżu w czasie przetwarzania rośliny, które odbywa się przed zapakowaniem do torby.

Australijscy naukowcy wykryli plastik w ryżu, piwie i soli. Nowe badanie
Australijscy naukowcy wykryli plastik w ryżu, piwie i soli. Nowe badanie (Getty Images)

2. Mikoplastik nie tylko w ryżu

Mikroplastik znaleziono także w takich produktach jak skorupiaki, piwo i sól.

- Na tym etapie nie wiemy o żadnych konsekwencjach zdrowotnych wynikających ze spożywania mikrodrobin plastiku zawartych w żywności, ale uważamy, że istnieje pewne ryzyko - dodał dr O'Brien.

Australijscy naukowcy przypominają, że jedyną drogą ograniczenia ilości mikroplastiku - nawet o 20-40 proc. - jest umycie ryżu przed gotowaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.