Trwa ładowanie...

Azotyn sodu E250. Zobacz, dlaczego może szkodzić (WIDEO)

 Ewa Rycerz
11.08.2021 15:51

Azotyn sodu jest składnikiem wykorzystywanym do produkcji wędlin. Działa jak konserwant, chroni przed rozwojem bakterii, dodaje koloru i stabilizuje smak. Sam w sobie nie jest niebezpieczny. Kiedy jest go za dużo w naszej diecie, może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Wszystko za sprawą nitrozamin. Są to związki pochodne azotynów, które powstają podczas odgrzewania produktów konserwowanych związkami azotów. I to właśnie one mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm i nasze zdrowie. W jaki sposób?

Przede wszystkim, nitrozaminy zwiększają ryzyko choroby nowotworowej. Nitrozaminy to związki o silnym działaniu rakotwórczym. Mogą zwiększać ryzyko nowotworu żołądka, guza jelita grubego, pęcherza moczowego lub raka piersi.

Azotyny zwiększają również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1. Badania opublikowane w "Diabetes Medicine" wykazały, że zbyt duże spożycie azotynów wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1. To stan, w których trzustka nie jest w stanie wydzielać odpowiedniej ilości insuliny.

To nie jedyne problemy, jakie może powodować nadmierne spożywanie nitrozamin. Istotne jest tutaj również niedotlenienie, ponieważ zbyt duża ilość azotynów może doprowadzić do uszkodzenia hemoglobiny. Skutkiem tego może być niedotlenienie krwi i organów. Warto pamiętać, że stan ten jest niebezpieczny szczególnie u dzieci. Może wystąpić methemoglobinemia, czyli zatrucie azotynami.

Nadmierne spożycie azotynów może doprowadzić również do niedoboru witaminy A. Wszystko przez to, że azotyny wpływają na utlenianie witaminy A biorącej udział w syntezie białka oraz uczestniczącej w budowie struktur komórkowych. Jej niedobór może niekorzystnie wpływać na pracę wątroby.

Najnowsze badania opublikowane na łamach "Journal of Alzheimer's Disease" wskazują, że wysokie spożycie azotynów może mieć związek z pracą mózgu i zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Badania wykazały, że ekspozycja na nitrozaminy powodowała zaburzenia funkcji ruchowej i uczenia się.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat negatywnego wpływu azotynów na organizm? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Zobacz wideo, które biją rekordy popularności:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze