Trwa ładowanie...

Bakterie E. coli w Niemczech

Do 30 maja w Niemczech zanotowano 14 zgonów w wyniku zakażenia pałeczkami okrężnicy. Groźne bakterie znaleziono na warzywach sprowadzanych z Hiszpanii.

spis treści

1. Pałeczki okrężnicy

Escherichia coli to bakteria Gram-ujemna, która powszechnie występuje w jelicie człowieka i zwierząt, gdzie wchodzi w skład flory bakteryjnej. Wraz z kałem i wydzielinami może przedostać się do gleby i wody. Niektóre jej szczepy mogą stać się przyczyną groźnych chorób układu pokarmowego i moczowego. U chorego produkowane przez E. coli toksyny prowadzą do zespołu hemolityczno-mocznicowego, a w konsekwencji do niewydolności nerek.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

2. Fala zachorowań w Niemczech

W Niemczech do tej pory odnotowano ponad 1200 potwierdzonych infekcji bakterią E. coli, jak i podejrzeń zakażenia. W wyniku choroby zmarło 14 osób, z czego 12 stanowiły kobiety. Niemiecki resort zdrowia przyznaje, że najprawdopodobniej będą kolejne zachorowania, jednak wydaje się, iż przekroczono punkt kulminacyjny fali. W czasie weekendu przypadków zakażeń było mniej niż wcześniej. Mniej również było przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego. Lekarze podkreślają jednak o bezwzględnej konieczności przestrzegania zasad higieny i niespożywania surowych warzyw. Mycie ich przed jedzeniem nie zapewnia ochrony przed infekcją. Źródła zakażenia wciąż nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, iż groźny szczep E. coli wykryto na ogórkach pochodzących z Hiszpanii, którymi handlowano na targu warzyw w Hamburgu.

Bakterie E. coli w Niemczech
Bakterie E. coli w Niemczech (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.