Barley Water po polsku
Jak donoszą brytyjskie media, królowa Elżbieta II wodę jęczmienną pije codziennie. Czy to właśnie ten napój stanowi sekret dobrego zdrowia angielskiej monarchini? Warto przekonać się o tym na własnym ciele!
1. Jak przygotować Barley Water?
Królewska woda jęczmienna ma w Wielkiej Brytanii wielu zwolenników. Można ją kupić w sklepach, choć eksperci są zdania, że najlepiej smakuje i przynosi największe rezultaty dla zdrowia, gdy przygotuje się ją w domu. A to nie powinno być trudne, bo tradycyjna receptura wody jęczmiennej nie jest skomplikowana.
By przygotować orzeźwiający Barley Water, potrzebne są:
- filiżanka jęczmienia perłowego,
- 4 litry wrzątku,
- 2 cytryny,
- 6 pomarańczy,
- miód do smaku (opcjonalnie).
Jęczmień należy zalać wrzątkiem i gotować przez 60 minut pod przykryciem, następnie wodę trzeba odcedzić i dodać do niej skórkę z jednej cytryny i trzech pomarańczy. Gdy napój wystygnie należy uzupełnić go sokiem wyciśniętym z owoców. Na koniec wodę można osłodzić.
Niektóre przepisy podają, by smak wody jęczmiennej wzbogacić startym korzeniem imbiru lub laską cynamonu.
Napój przechowuje się w lodówce przez maksymalnie trzy dni. Gotowane ziarna jęczmienia wykorzystać można do przygotowania gulaszu lub zagęszczenia zupy.
2. Właściwości wody jęczmiennej
Woda jęczmienna pita regularnie wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i zapobiega rozwojowi infekcji układu moczowego. Działa moczopędnie i usprawnia pracę nerek. Wspomaga leczenie ZUM i kamicy nerkowej.
Po napój warto też sięgać będąc na diecie odchudzającej, gdyż zawiera spore ilości błonnika, który wspiera pracę układu trawiennego, a ponadto zapewnia uczucie sytości na długi czas.
Regularne spożywanie wody jęczmiennej zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Wspomniany już błonnik zbudowany jest bowiem z beta-glukanu, który przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL we krwi i zapewnia odpowiedni poziom glukozy, a zatem zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2. Ponadto reguluje ciśnienie krwi.
3. Woda jęczmienna dla zdrowia i urody
Królewski napój zawiera wiele witaminy B. Działa przeciwzapalnie i oczyszczająco. Wspomaga leczenie biegunki przywracając organizmowi równowagę wodno - elektrolitową.
Przyczynia się do poprawy trawienia, zapobiega rozwojowi chorób układu pokarmowego (eliminuje zaparcia, chroni przez hemoroidami, zmniejsza stan zapalny błony śluzowej żołądka).
Po wodę jęczmienną regularnie powinni sięgać diabetycy. Napój ten pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Jęczmień wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym.
4. Szpitalne ziółko
Jęczmień od lat znany jest polskim naturalistom. Medycyna ludowa widziała w tym zbożu lek na wiele dolegliwości, dlatego też określano go mianem "szpitalnego ziółka". Ziarna jęczmienia kryją spore pokłady witamin, zwłaszcza z grupy B. Wiele w nich również cennych minerałów, m.in. fosforu, miedzi, potasu, wapnia, żelaza.
Zawarte w nim składniki dobrze wpływają na cerę, jak również poprawiają stan włosów i paznokci.
5. Młody jęczmień
Gdy świat nieco zapomniał o tradycyjnych ziarnach jęczmienia, z pomoc przyszedł młody jęczmień. To prawdziwy pogromca wolnych rodników, a te z kolei odpowiadają za starzenie się organizmu i rozwój niektórych chorób, m.in. choroby Parkinsona.
Jest także wykorzystywany w kosmetyce. Dobrze radzi sobie z trądzikiem, egzemą i atopowym zapaleniem skóry.
Zielony jęczmień imponuje ponadto wysoką zawartością chlorofilu, określanego mianem "płynnej energii słonecznej". Pomaga w oczyszczaniu krwi, limfy i płynów wewnątrzkomórkowych. Chlorofil zwiększa liczbę czerwonych krwinek i wspomaga leczenie anemii (jest dobrym źródłem żelaza).
Woda jęczmienna już dawno opuściła salony królewskiego pałacu i na szczęście ten napój może pić każdy z nas. Jej przygotowanie nie jest trudne, a wpływ na zdrowie i urodę – bezcenny.