Bolą Cię plecy? To może być odwodnienie (WIDEO)
W ponad 60 proc. składamy się z wody. Pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie. Rozpuszczają się w niej substancje odżywcze, które później trafiają do każdej komórki ciała. Wspomaga trawienie, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje temperaturę ciała. Człowiek jest w stanie przeżyć bez wody maksymalnie 7 dni. Traci ją wraz z moczem i potem, a także w procesie oddychania.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, płci, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia. Zaleca się przyjmowanie od 2 do 2,5 litra płynów dziennie. Podczas upałów wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Należy wtedy zwiększyć ilość o 250 ml na każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza. Oprócz wody warto też uzupełniać sole mineralne - głównie sód i potas. Aby uniknąć odwodnienia, należy utrzymywać stały poziom nawodnienia organizmu.
Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody oraz elektrolitów w organizmie spada poniżej poziomu umożliwiającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu.
Odwodnienie organizmu mogą powodować: biegunka, wymioty, wysoka gorączka, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, intensywny wysiłek fizyczny, środki o działaniu moczopędnym i odwadniającym.
Objawy odwodnienia:
- pragnienie,
- ciemnożółty kolor moczu,
- rzadsze oddawanie moczu,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- senność,
- rozdrażnienie,
- uczucie suchości w ustach,
- zmniejszenie elastyczności skóry,
- przyspieszone bicie serca,
- spowolnienie procesów myślowych.
Okazuje się, że ból pleców również może być objawem odwodnienia.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl