Co daje picie wody? Korzyści, wpływ na organizm, zalecana ilość, rodzaje wody
Co daje picie wody? Przede wszystkim daje nam życie. Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym. W organizmie człowieka odgrywa bardzo ważne funkcje: transportuje składniki odżywcze i przyczynia się do wydalania produktów przemiany materii, które dla organizmu są toksyczne. Zgodnie z zaleceniami dietetyków należy w ciągu dnia spożywać 2 litry wody. Jakie są więc korzyści z picia wody?
1. Rola wody w organizmie
Ciało człowieka składa się w 70% z wody. Utrata tylko 20% wody z organizmu prowadzi do ciężkiego odwodnienia, a następnie do śmierci. Zawartość wody w organizmie ulega wahaniom ze względu na wiek, jak i jakość spożywanych pokarmów (zawartość soli kuchennej). W organizmie woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Stwarza środowisko dla wielu reakcji biochemicznych, transportuje substancje odżywcze, hormony, enzymy, a przede wszystkim reguluje temperaturę ciała.
Zalety spożywania wody:
- Orzeźwia – spożywanie schłodzonej wody skutecznie gasi pragnienie. Najlepsze działanie orzeźwiające wykazuje woda gazowana, gdyż bąbelki dwutlenku węgla łaskoczą gardło oraz przełyk. Jednakże woda gazowana nie jest polecana małym dzieciom oraz osobom chorym na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także osobom mającym tendencje do wzdęć.
- Dodaje energii oraz chęci do pracy.
- Odchudza – spożywanie wody tuż przed zjedzeniem posiłku sporawi, że mniej zjemy. Żołądek zwiększy swoją objętość i szybciej zostanie pobudzony w mózgu ośrodek sytości, który będzie hamował spożycie większej ilości posiłku. Podobne działanie wykazuje picie wody pomiędzy posiłkami. Woda nie zawiera kalorii!
- Utrzymuje równowagę pH ustroju – picie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia jest niezbędne w utrzymaniu pH komórek na poziomie około 7.
- Zapobiega chorobom serca – badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii z udziałem kobiet i mężczyzn wykazały, że osoby, które w ciągu dnia spożywają około 2 litrów wody, rzadziej chorują na serce.
- Zdrowa skóra – spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nadaje skórze zdrowy wygląd. Skóra staje się odpowiednio nawilżona, jędrna, spłycają się zmarszczki. Nie trzeba więc wydawać dodatkowych pieniędzy na kosmetyki i zabiegi w salonach kosmetycznych. Wystarczy przez całe życie pić dużo wody.
- Poprawia metabolizm – pomaga utrzymać odpowiednie uwodnienie komórek, dzięki temu zwiększa się metabolizm organizmu, gdyż reakcje biochemiczne przebiegają sprawnie i szybko. Niewielkie odwodnienie sprawia, że metabolizm zwalnia o 3%.
- Uśmierza ból – picie wody nie tylko łagodzi ból głowy, który najczęściej spowodowany jest nieodpowiednim uwodnieniem tkanki mózgowej, ale także zapobiega bólom stawów i mięśni, gdyż stają się bardziej elastyczne. Zmniejsza się ich napięcie, a co za tym idzie, ból.
- Usuwa toksyny – woda oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega rozwojowi nowotworów.
- Zapobiega chorobom nerek – nerki do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniej ilości wody, aby mogły skutecznie filtrować produkty przemiany materii. Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do zagęszczenia moczu, który może powodować schorzenia dróg moczowych oraz pęcherza.
- Chroni przed nowotworami – spożywanie odpowiedniej ilości wody zapobiega występowaniu raka pęcherza oraz jelit, gdyż jej obecność zmniejsza stężenie substancji kancerogennych, a tym samym ich toksyczność.
- Zapobiega zaparciom – woda zawarta w pożywieniu w układzie pokarmowym zwiększa objętość błonnika oraz mas kałowych. Dzięki temu poprawia pracę jelit, a masy kałowe nie zalegają w jelitach. Tym samym zapobiega rozwojowi nowotworów, a także przeciwdziała występowaniu hemoroidów.
- Reguluje temperaturę ciała – jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Woda wydzielana wraz z potem schładza organizm.
- Pomaga utrzymać ciążę – wody płodowe stanowią środowisko życia dla płodu. Ponadto niedobór wody w organizmie kobiety prowadzi do zaburzeń krążenia krwi, które najczęściej objawiają się obrzękami stóp i dłoni.
- Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe – niedobór 2% wody powoduje problemy z koncentracją oraz spowalnia proces uczenia.
1.1. Wpływ picia wody na organizm
Regularne picie wody ma pozytywny wpływ na wiele dolegliwości, np. zaparcia, bóle brzucha spowodowane często złą dietą (nieregularnymi posiłkami jedzonymi w pośpiechu i stresie, zbyt obfitymi i zanadto przyprawionymi). Badania przeprowadzone w 2006 roku przez dr Jodi Stookey z Oakland Research Institute potwierdziły, że regularne picie wody powoduje schudnięcie nawet 2 kg w ciągu roku! Nie jest to oszałamiająca ilość kilogramów, ale mały krok do poprawnych nawyków żywieniowych. Organizm ludzki wydala 2,5 litra wody dziennie wraz z potem, moczem, przez skórę, układ pokarmowy i płuca. By uzupełnić straty, należy pić odpowiednią ilość wody, którą można ustalić na podstawie zależności: 1,5 litra + 0,05 litra na każdy kg masy ciała powyżej 20 kg.
2. Ile wody pić w ciągu dnia?
Ilość wody, jaką powinniśmy pić każdego dnia zależy od:
- trybu życia danej osoby – np. sportowcy oraz osoby pracujące w wysokich temperaturach powinni wypijać nawet do 4-5 l w ciągu doby,
- warunków atmosferycznych – w czasie upałów należy zwiększyć jej ilości,
- choroby – szczególnie przy gorączce, biegunkach i wymiotach należy ją dostarczać.
W okresie letnim można przeprowadzić jednodniową dietę wodną, która oczyści organizm, doda lekkości i energii. Najczęściej polega na wypiciu 2-2,5 litra wody niegazowanej w ciągu dnia z ziołami lub herbatkami oczyszczającymi, które można dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach. Zamiast wody ziołowej można pić ciepłą wodę z cytryną (połowa na szklankę) i miętą oraz 1 łyżką miodu na 0,5 litra wody do smaku. Przy spadku sił w ciągu dnia zalecane jest spożycie świeżego soku owocowo-warzywnego.
3. Rodzaje wody
Woda wodzie nie równa. Poniżej znajduje się przegląd rodzajów wód dostępnych na naszym rynku wraz ze wskazaniami, dla kogo jest ona przeznaczona:
- Woda z wysoką zawartością wodorowęglanów (600 mg/l) jest polecana do picia dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, z nadkwasotą.
- Woda z wysoką zawartością sodu (powyżej 50 mg/l) przeznaczona jest do picia dla osób pracujących fizycznie, w stanach chorobowych przebiegających z gorączką, w przewlekłej biegunce, wymiotach.
- Woda z niską zawartością sodu (poniżej 20 mg/l) jest przeznaczona do picia dla osób z chorobami naczyniowo-sercowymi, ze schorzeniami nerek i dla małych dzieci.
- Woda z wysoką zawartością wapnia (powyżej 150 mg/l) jest polecana do picia dla osób w podeszłym wieku i dla sportowców, kobiet w okresie menopauzy i ludzi aktywnych fizycznie.
- Woda z wysoką zawartością magnezu (powyżej 70 mg/l) jest przeznaczona do picia dla tych ludzi, którzy mają cukrzycę, problemy z układem sercowo-naczyniowym i dla osób podczas stresu, przemęczenia, również otyłych, dla kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Właściwości picia czystej wody - odpowiada mgr Joanna Penza
- Nawyk picia wody mineralnej - odpowiada mgr Joanna Wasiluk
- Czy można przesadzić z piciem wody na diecie? - odpowiada mgr Grzegorz Wichrzycki
Woda odgrywa ogromną rolę w życiu wszelkich organizmów. Człowiek bez wody nie mógłby przeżyć dłużej niż kilka dni.
4. Podsumowanie. Cenne wskazówki dotyczące picia wody
Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, by optymalnie skorzystać na spożywaniu wody mineralnej:
- Pij co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie.
- Staraj się zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej.
- Zarówno woda gazowana, jak i niegazowana korzystnie działa na organizm. Ponadto zawarty w wodzie gazowanej dwutlenek węgla wykazuje działanie bakteriostatyczne i sprawia, że woda jest bardziej orzeźwiająca.
- W sklepie wybieraj wodę, która zawiera dużo składników mineralnych (ponad 1000 mg na litr), w tym wapnia (>100 mg), magnezu (>50 mg) (Uwaga! picie wysokozmineralizowanych wód należy skonsultować z lekarzem).
- Zawarte w wodzie sole mineralne wzmacniają kości oraz poprawiają koncentrację i zapobiegają chorobom układu krążenia.
- Przed rozpoczęciem kuracji wodą leczniczą zasięgnij porady lekarskiej.
- Leki zawsze popijaj szklanką wody niegazowanej.
Należy codziennie pić około 1,5 litra czystej wody mineralnej, aby na długie lata zachować urodę oraz zdrowie.