Co daje picie wody? - wpływ na organizm, zalecana ilość, rodzaje wody

Co daje picie wody? Przede wszystkim daje nam życie. Woda – uczestniczy we wszystkich procesach w naszym organizmie, umożliwia działanie enzymów trawiennych i wchłanianie składników pokarmowych w jelitach, jest niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Poza tym ciało ludzkie to w ponad 50 proc. właśnie woda. Picie wody w większych ilościach zalecane jest osobom, które nie wiedzą jak schudnąć. Każda dieta odchudzająca przynosi pozytywne efekty tylko wtedy, gdy towarzyszy jej picie wody.

Zobacz film: "Picie wody wpływa na lepszą koncentrację"

spis treści

1. Co daje picie wody? - ​wpływ na organizm

Regularne picie wody ma pozytywny wpływ na wiele dolegliwości, np. zaparcia, rozstroje żołądka, wzdęcia brzucha, bóle brzucha spowodowane często złą dietą (nieregularnymi posiłkami jedzonymi w pośpiechu i stresie, zbyt obfitymi i zanadto przyprawionymi). Badania przeprowadzone w 2006 roku przez dr Jodi Stookey z Oakland Research Institute potwierdziły, że regularne picie wody powoduje schudnięcie nawet 2 kg w ciągu roku! Nie jest to oszałamiająca ilość kilogramów, ale mały krok do poprawnych nawyków żywieniowych. Organizm ludzki wydala 2,5 litra wody dziennie wraz z potem, moczem, przez skórę, układ pokarmowy i płuca. By uzupełnić straty, należy pić odpowiednią ilość wody, którą można ustalić na podstawie zależności: 1,5 litra + 0,05 litra na każdy kg masy ciała powyżej 20 kg.

W czasie wysiłku fizycznego picie wody jest bardzo ważne
W czasie wysiłku fizycznego picie wody jest bardzo ważne (Shutterstock)

2. Co daje picie wody? - ​zalecana ilość

Ilość wody, jaką powinniśmy pić każdego dnia zależy od:

  • trybu życia danej osoby – np. sportowcy oraz osoby pracujące w wysokich temperaturach powinni wypijać nawet do 4-5 l w ciągu doby,
  • warunków atmosferycznych – w czasie upałów należy zwiększyć jej ilości,
  • choroby – szczególnie przy gorączce, biegunkach i wymiotach należy ją dostarczać.
10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody
10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody [10 zdjęć]

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna...

zobacz galerię

W okresie letnim można przeprowadzić jednodniową dietę wodną, która oczyści organizm, doda lekkości i energii. Najczęściej polega na wypiciu 2-2,5 litra wody niegazowanej w ciągu dnia z ziołami lub herbatkami oczyszczającymi, które można dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach. Zamiast wody ziołowej można pić ciepłą wodę z cytryną (połowa na szklankę) i miętą oraz 1 łyżką miodu na 0,5 litra wody do smaku. Przy spadku sił w ciągu dnia zalecane jest spożycie świeżego soku owocowo-warzywnego.

3. Co daje picie wody? - ​rodzaje wody

Poniżej znajduje się przegląd rodzajów wód dostępnych na naszym rynku wraz ze wskazaniami, dla kogo jest ona przeznaczona:

  • Woda z wysoką zawartością wodorowęglanów (600 mg/l) jest polecana do picia dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, z nadkwasotą.
  • Woda z wysoką zawartością sodu (powyżej 50 mg/l) przeznaczona jest do picia dla osób pracujących fizycznie, w stanach chorobowych przebiegających z gorączką, w przewlekłej biegunce, wymiotach.
  • Woda z niską zawartością sodu (poniżej 20 mg/l) jest przeznaczona do picia dla osób z chorobami naczyniowo-sercowymi, ze schorzeniami nerek i dla małych dzieci.
  • Woda z wysoką zawartością wapnia (powyżej 150 mg/l) jest polecana do picia dla osób w podeszłym wieku i dla sportowców, kobiet w okresie menopauzy i ludzi aktywnych fizycznie.
  • Woda z wysoką zawartością magnezu (powyżej 70 mg/l) jest przeznaczona do picia dla tych ludzi, którzy mają cukrzycę, problemy z układem sercowo-naczyniowym i dla osób podczas stresu, przemęczenia, również otyłych, dla kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Woda odgrywa ogromną rolę w życiu wszelkich organizmów. Człowiek bez wody nie mógłby przeżyć dłużej niż kilka dni.

mgr Karolina Lewandowska

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.