5 z 6Właściwości borowików
Borowiki stosowano również zewnętrznie, w postaci okładów na trudno gojące się rany, wrzody, oparzenia, odmrożenia, a nawet krosty lub trądzik.
Na zbieranie borowików najlepiej wybrać się po deszczu. To właśnie wtedy są największe szanse na zebranie pełnych koszy.
W fungoterapii borowiki zajmują szczególne miejsce. Można je stosować wewnętrznie, w postaci nalewki alkoholowej (wódka plus susz borowikowy) lub zewnętrznie (w postaci okładów). Nalewka z borowika była często stosowana przy zwalczaniu miażdżycy i dusznicy. Chorym polecano przyjmować od 5 do 10 kropli tego specyfiku (rozcieńczonego kieliszkiem wody lub mleka) 3 razy dziennie.
Również olej borowikowy cieszy się uznaniem. Należy zażywać go na czczo w przypadku zaparć, hemoroidów lub problemów z jelitem grubym. Zawarte w borowikach przeciwutleniacze obniżają poziom cholesterolu we krwi i działają przeciwmiażdżycowo.
Grzyby stosowano również zewnętrznie w postaci okładów na trudno gojące się rany, wrzody, oparzenia, odmrożenia, a nawet krosty lub trądzik.
Sprawdź koniecznie: Ciemna strona grzybów. Kto powinien ich unikać?