Cała prawda o mleku. Czy faktycznie jest dla nas zdrowe?
Jeszcze parę lat temu celebryci zachęcali do picia mleka. Od pewnego czasu jednak w mediach przewija się temat szkodliwości tego napoju. Postanowiliśmy więc poznać całą prawdę o mleku i przekonać się, czy faktycznie krzepi. Pomoże nam w tym ekspert, dietetyk Maciej Pokarowski.
1. Ile jest prawdy w haśle kampanii "Pij mleko! Będziesz wielki"?
Kampania społeczna "Pij mleko! Będziesz wielki" jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych akcji, które zostały przeprowadzone w Polsce. I chociaż została zakończona w 2011 roku, wciąż wiele osób ją pamięta. Jej hasło na dobre zakorzeniło się w naszej świadomości i języku.
Na plakatach, reklamach i spotach mogliśmy na przestrzeni kilku lat zobaczyć znane osoby ze świata sportu i showbiznesu, które zachęcały dzieci do picia mleka. Wśród nich znaleźli się m.in. Bogusław Linda, Otylia Jędrzejczak, Marcin Gortat, Piotr Gruszka i Agnieszka Radwańska.
Głównym celem akcji było przywrócenie mody na picie mleka. Badania dowodzą, że faktycznie kampania okazała się skuteczna i zmieniła stosunek Polaków do niego. Parę lat później wracamy do tego tematu. Ludzie zaczynają rezygnować ze spożywania nabiału. Weganie podkreślają, że nie jest on im potrzebny do prawidłowego funkcjonowania.
Przeciwników picia mleka jest jednak dużo więcej. Nie są to tylko zwolennicy diety roślinnej. Mają wiele argumentów. Posiłkują się badaniami z różnych ośrodków, które wskazują, że mleko może być szkodliwe dla zdrowia. Ich głównym mottem w tej kwestii jest: "mleko jest dobre dla cieląt, ale nie dla ludzi". Przeciwnicy sugerują, że może powodować anemię, choroby serca, otyłość, kamicę nerkową, zaćmę i problemy z tarczycą. Ile jest w tym prawdy? Zapytaliśmy dietetyka.
- Mleko jest zdrowe, ale nie dla każdego. Jeśli nie ma przeciwskazań, to warto, aby znalazło się w naszym jadłospisie - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Maciej Pokarowski, dietetyk. - Jest źródłem nie tylko pełnowartościowego białka, ale również wapnia i innych minerałów korzystnie wpływających na zdrowie.
2. Przeciwnicy i zwolennicy mleka
Jednym z głównych argumentów przeciwników picia mleka jest fakt, że dorosłe ssaki nie piją mleka. W końcu nawet udomowiony kot pije mleko tylko dlatego, że nauczył go tego człowiek. Weterynarze podkreślają zaś, że laktoza zawarta w mleku może szkodzić domowym pupilom podobnie jak ich właścicielom. Konsekwencje nie są przyjemne. Osoby nietolerujące laktozy różnie reagują po jej spożyciu. Niektórym dokucza ból żołądka, innymi zaś wzdęcia i biegunka.
- Mleka nie powinny spożywać osoby, które wykazują nadwrażliwość na ten składnik pokarmowy. W innych przypadkach nie ma udowodnionego, negatywnego wpływu mleka na zdrowie. Od 2 do 7,5 proc. dzieci ma alergię na mleko, która w większości przypadków mija w wieku dorosłym - wyjaśnia ekspert.
Zwolennicy picia mleka zaś podkreślają dobrą przyswajalność wapnia zawartego w mleku. Ma ono wpływ na rozwój i wzmocnienie kości. Jest więc polecane zarówno dzieciom w okresie wzrostu, jak i dorosłym, którzy chcą uniknąć osteoporozy.
Miłośnicy domowych metod leczenia chwalą je także za właściwości prozdrowotne. Mleko z miodem i masłem jest starym sposobem w walce z przeziębieniem. Ponadto powszechnie uważa się, że mleko ułatwia zasypianie). Gorący napój z dodatkiem kurkumy, gałki muszkatołowej i pieprzu to uwielbiany na całym świecie eliksir ułatwiający sen i działający świetnie na organizm.
3. Jak świadomie dokonać najlepszego wyboru?
W wielu polskich domach mleko jest stałym elementem na cotygodniowej liście zakupów. Sklepy oferują nam szereg produktów, m.in. mleko z różną zawartością tłuszczu, mleko UHT, a także bez laktozy. Producenci sprzedają je w butelkach, kartonach i workach. Nie każdy wie, który z nich jest najlepszy dla naszego zdrowia i który odpowiada naszym potrzebom. Zapytaliśmy więc naszego eksperta, czym konsumenci powinni kierować się przy wyborze mleka.
- Przede wszystkim powinniśmy uważać na mleko 0 proc. tłuszczu. Dotyczy to również innych produktów odtłuszczonych typu "light". Zmniejszając zawartość tłuszczu w produktach, zastępowane są one innymi, często gorszymi zamiennikami.
Wielu producentów w swojej ofercie ma produkty określane jako "mleko UHT". Zapewne wiele osób zastanawia się, czym to mleko różni się od pozostałych dostępnych w ofercie sklepów. Czy powinniśmy się obawiać jego spożywania?
- Mleko UHT, czyli ultra high temperature, to mleko poddawane pasteryzacji. Jest podgrzewane do temperatury nawet 150 stopni, a następnie schładzane. Umożliwia to zniszczenie znajdujących się w mleku mikroorganizmów, które mogą potencjalnie zagrażać zdrowiu człowieka. Pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych jest ono zatem najbardziej bezpieczne, natomiast będzie zawierało ono również mniej prozdrowotnych bakterii probiotycznych i witamin - wyjaśnia dietetyk.
Na koniec warto też dodać, że obecnie nie jesteśmy skazani na kupowanie krowiego mleka. Jeżeli nie chcemy go pić, sklepy oferują nam także m.in. mleko kozie i owcze, a także mleko roślinne.
- Istnieje wiele rodzajów napojów roślinnych, które mogą stanowić substytut dla mleka i trudno wskazać "najlepsze" mleko. Rezygnując ze spożycia mleka krowiego, nadal można odpowiednio zbilansować dietę. Pamiętajmy, że nie jest ono zatem niezbędnym elementem żywienia człowieka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl