Trwa ładowanie...

Cheat meal - co to jest, jak wpływa na organizm i na psychikę?

Cheat meal to odstępstwo, na które możemy sobie pozowolić podczas diety. Czym jest cheat meal? Na czym polega cheat meal? Kiedy możemy go wprowadzić? Czy cheat meal jest bezpieczny?

Zobacz film: "Sprawdź, jak skutecznie podkręcić metabolizm"

spis treści

1. Co to jest cheat meal?

Cheat meal to nic innego jak mała pokusa podczas diety. Inaczej nazywany jest posiłkiem oszukanym. Podczas diety mamy często ochotę na coś, czego jeść nie możemy. Może to być coś słodkiego lub coś, co jest dużym zastrzykiem kalorycznym. Cheat meal to posiłek, na który mamy ochotę w danym momencie.

Jakie jest zadanie cheat meal? Głównie ma on odciążyć naszą psychikę podczas diety. Jeżeli cheat meal będzie wprowadzony do diety w sposób odpowiedni nie zaburzy on naszych wyników odchudzania.

2. Wpływ cheat meal na organizm

Czy cheat meal wpływa na nasz organizm? Jak najbardziej tak. Głównie na nasze hormony a w szczególności insulinę, leptynę, hormony tarczycy oraz grelinę. Biorą one udział w metabolizmie składników odżywczych. Podczas diety posiom tych hormonów jest stabilny i dzięki temu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Jeżeli od czasu do czasu pozwolimy sobie na cheat meal to nie wpłynie on na poziom hormonu tkanki tłuszczowej czy hormonów odpowiadających za gospodarowanie energią.

W takim razie kiedy wprowadzić cheat meal? Najlepiej po 2 tygodniach trwania diety. Jest to czas w którym nasz organizm przyzwyczaja się do zmian i możemy wówczas pozwolić sobie na małe odstępstwa. Należy jednak pamiętać, że cheat meal nie może mieć więcej jak 1000 kalorii.

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,

zobacz galerię

3. Pokusa podczas diety

Podczas diety jesteśmy na „głodzie”. Na początku jesteśmy konsekwentni w naszej diecie, ale przychodzi taki moment, w którym brakuje nam produktów, które wykluczyliśmy. Dlaczego warto wtedy sięgnąć po cheat meal? Głównie ze względu na naszą psychikę. Taki posiłek oszukany pozwala nam się zrelaksować i poprawić poziom wydzielanych endorfin. Czujemy się spełnieni i szczęśliwsi.

Cheat meal zmniejsza także napięcie emocjonalne. Dzięki temu nie czujemy się zestresowani i łatwiej nam będzie utrzymać sobie założenia dotyczące naszej diety.

4. Kiedy można pozwolić sobie na cheat meal?

Kiedy możemy pozwolić sobie na cheat meal? Jak już wspomnieliśmy wprowadzamy cheat meal po 2 tygodniach trwania diety. Jednak jak często możemy jadać takie oszukane posiłki? Osoby, które osiągają na diecie dobre efekty, mogą zjeść cheat meal raz w tygodniu. Natomiast jeżeli nie osiągamy na diecie zadowalających efektów i przestrzeganie jej przysparza nam problemów z cheat meal powinniśmy uważać i pozwolić sobie na niego maksymalnie raz na dwa tygodnie.

Cheat meal powinien być posiłkiem w ciągu dnia. Raczej nie wybierajmy go na śniadanie ani na kolację. Wprowadzając cheat meal do naszej diety nie powinniśmy zmieniać jej planu oraz nie powinniśmy odejmować kalorii od naszego planu dietetycznego.

Skoro zjemy juz cheat meal, kiedy powinniśmy zjeść kolejny posiłek? Dopiero wówczas, kiedy pojawi się w nas głód. Cheat meal powinien się całkowicie strawić. Aby spalić kalorie wprowadzone w cheat meal możemy wykonać trening kardio. Po cheat meal raczej na pewno podniesie się nasza waga, ale powróci ona do normy w ciagu następnych kilku dni.

5. Jedzenie niedozwolone w diecie

Czy cheat meal to tylko jedzenie niedozwolone na naszej diecie? Otóż nie. Inną odmianą cheat meal jest clean cheat meal. Polega on na zjedzeniu posiłku, który jadamy na naszej diecie, ale w większej objętości. Może to być dodatkowa porcja mięsa, warzyw czy składników skrobiowych takich jak kasza.

W zależności od diety jaką prowadzimy może być w niej miejsce nie tylko na cheat meal, ale nawet na cheat day. To dzień w którym możemy całkowicie zapomnieć o diecie i jeść produkty niedozwolone.

Pomimo szerokiej krytyki cheat meal jest popularną formą odstępstwa od diety. Pamiętać trzeba, że jest to odstępstwo, dlatego też powinniśmy kontrolować swoje pragnienia kulinarne i nie przesadzać z ilością cheat meal podczas naszej diety. Jeżeli nie zachowamy umiaru nasze wyniki przepadną, a dietę będziemy musieli zaczynać od nowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.