Chroni wątrobę przed uszkodzeniem. Jest pokarmem dla mózgu
Docenią go sercowcy, osoby mające problemy ze stanami zapalnymi, a także ci, którzy przeszli chorobę. Wystarczy spożywać go trzy razy dziennie, by w krótkim czasie zauważyć efekty. Dietetyk zdradza, do czego najlepiej pasuje i jak go dawkować.
1. Dobre źródło przeciwutleniaczy
Pyłek pszczeli jest bogaty w wiele ważnych dla zdrowia substancji. Ma w sobie witaminę E, kwertycynę, a dzięki zawartości w nim enzymów, może ułatwiać rozkładanie substancji pokarmowych, a tym samym poprawiać ich wchłanialność.
Pomaga regulować procesy trawienne, łagodzić zaparcia, zaleca się go przy rozstroju żołądka i biegunkach. Ma również działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne.
Pyłek pszczeli doceni także wątroba i mózg. Wspiera narząd w detoksykacji i chroni wątrobę przed uszkodzeniem. Działa również na centralny układ nerwowy poprzez stymulację mózgu do zapamiętywania i szybszego myślenia.
Poprawia także samopoczucie i zmniejsza objawy głodu alkoholowego.
Co więcej, znany jest także ze swoich właściwości adaptogennych. Ten produkt pomaga przystosować organizm do niekorzystnych warunków, np. przy wysokiej lub niskiej temperaturze. Pyłek pszczeli podnosi sprawność fizyczną, zmniejsza stres wywołany chorobą i przyspiesza powrót do sprawności fizycznej.
Cechą charakterystyczną tego produktu jest również aktywność przeciwzapalna. Niektórzy specjaliści porównują ją nawet do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
2. Idealna mikstura na zimę
Dr Anna Rogulska jest dietetyczką kliniczną, która na co dzień współpracuje m.in. z osobami zmagającymi się z otyłością i pacjentami onkologicznymi. Ekspertka zaleca, by pyłek pszczeli zacząć przyjmować stopniowo, zwiększając ilość i maksymalnie dochodząc do jednej łyżki stołowej produktu.
Dietetyczka radzi, by wsypać pyłek dowody i odstawić na noc, a potem spożyć kolejnego dnia na czczo, po uprzednim dokładnym zamieszaniu mikstury.
- Pyłek pszczeli w połączeniu z cytryną, idealnie sprawdzi się jako mikstura wzmacniająca w okresie jesienno-zimowym. Dla poprawy smaku do pyłku pszczelego można dodać miód lub cytrynę. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do owsianek, jaglanek, jogurtu z dodatkiem owoców - podkreśla dr Rogulska.
3. Kto powinien unikać pyłku pszczelego i jak go dawkować?
Dietetyczka zaznacza, że pyłek zaleca się przyjmować trzy razy dziennie na 30 minut przed posiłkiem. Pierwszymi efektami będzie można się cieszyć po minimum trzech miesiącach od rozpoczęcia naturalnej kuracji.
W jednej łyżeczce - co zaznacza specjalistka - znajduje się około 5 g produktu, dlatego osoby dorosłe w trakcie leczenia powinny stosować od 30 do 40 g pyłku pszczelego.
Anna Rogulska wskazuje także, że pyłek pszczeli nie jest dla wszystkich. Unikać powinny go osoby uczulone na produkty pszczele. Ekspertka zdradza również, jak przechowywać ten cenny produkt.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl