Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Tasznik pospolity - występowanie, właściwości, zastosowanie

 Magdalena Pietras
13.04.2021 09:53
Tasznik pospolity - występowanie, właściwości, zastosowanie
Tasznik pospolity - występowanie, właściwości, zastosowanie (Zdjęcie autorstwa Enrico Strocchi / CC BY)

Tasznik pospolity to bardzo popularny chwast. Zazwyczaj chwasty są zazwyczaj uważane za coś niepotrzebnego, a wręcz szkodliwego. Być może nawet zastanawiamy się, po co one rosną? Okazuje się jednak, że rośliny te mogą mieć właściwości lecznicze. Poznaj właściwości lecznicze tasznika pospolitego.

spis treści

1. Charakterystyka i wyystępowanie tasznika pospolitego

Tasznik pospolity możemy spotkać niemal na każdym kroku. Rośnie na polach i łąkach, w parkach, na terenach zielonych przylegających do ulic. Przez ogrodników i rolników uważany jest za chwast. Plantatorzy muszą włożyć sporo trudu w to, by pozbyć się go ze swojej działki, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Jest to roślina z rodziny kapustowatych. Rośnie na wysokość 20–40 cm. Posiada długą pojedynczą łodygę, u szczytu której pojawiają się drobne białe kwiatki oraz sercowate owoce. Tasznik pospolity znany jest również pod innymi nazwami, np. bydlnik, tobołek pastuszy, gryczka.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia"

2. Właściwości zdrowotne tasznika

Zdrowotne właściwości tasznika pospolitego znane są od wielu lat. Już starożytni wykorzystywali go do celów leczniczych.

Roślina jest ceniona przede wszystkim ze względu na korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Obecność rutyny zwiększa szczelność naczyń krwionośnych. Ponadto może być wykorzystywana jako środek hamujący krwawienie. Pomaga przy krwawieniu z nosa z przewodu pokarmowego. Wykorzystywana jest przez kobiety w celu zahamowania długich, obfitych miesiączek. Znajduje zastosowanie przy oparzeniach, żylakach czy odleżynach.

Tasznik pospolity działa kojąco na układ moczowy. Wykorzystuje się go jako środek wspomagający leczenie zapalenia gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Poza tym przyspiesza powrót do zdrowia przy podrażnieniach dróg moczowych.

Tasznik pospolity jest źródłem witaminy C, witaminy K oraz witaminy A. Zawiera również cenne flawonoidy, które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Ze względu na obecność fitosteroli, pomaga obniżyć poziom złego cholesterol, a także chroni przed rozwojem takich chorób, jak miażdżyca, choroba Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera.

3. Dostępność i zastosowanie w ziołolecznictwie

W aptekach i sklepach zielarskich możemy bez trudu zakupić herbaty z dodatkiem tasznika pospolitego, a także suszony tasznik pospolity. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych gotowych środków, weźmy pod uwagę to, że roślina ta jest naprawdę bardzo łatwo dostępna, a zrywanie jej – nawet nie na naszej działce – nikomu nie przyniesie szkody. Jeśli więc mamy taką możliwość, postarajmy się wykorzystywać świeży tasznik pospolity, który działa najskuteczniej.

Jaki jest przepis na stosowanie tasznika pospolitego? Otóż wystarczy całą roślinę (bez korzeni) – oczyszczoną z wszelkich zabrudzeń – wrzucić do pojemnika, a następnie zblendować. Tak przygotowaną papkę zalewamy wodą z niewielkim dodatkiem soli i czekamy ok. 8 godzin. Potem możemy pić mieszankę lub wykorzystać ją jako okład na skórę.

Jeśli chcemy wzmocnić działanie tasznika pospolitego, możemy połączyć go z innymi ziołami. Weźmy na przykład liście pokrzywy, rdest ostrogorzki i dodajmy do tego tasznik pospolity. Taka mieszanka pomaga przy problemach z krzepliwością krwi. Z kolei napar wykonany z kwiatu lawendy, korzenia mniszka lekarskiego, tasznika pospolitego, liści pokrzywy i szałwii sprawdza się na wrzody żołądka.

Tasznik pospolity jest doskonały jako baza nalewki. Aby ją przyrządzić, wystarczy około 10 dag rośliny zalać 125 ml spirytusu. Następnie odstawić w szklanym naczyniu na 10 dni i od czasu do czasu wstrząsać. Później nalewka z tasznika pospolitego powinna zostać przefiltrowana i umieszczona w ciemnej buteleczce. W przypadku problemów zdrowotnych, np. przy obfitym miesiączkowaniu, należy wypijać od 8 do 10 kropel nalewki.

Podczas samodzielnego zbioru tasznika pospolitego pamiętajmy, by nie zrywać roślin, które są pokryte szarobrunatnymi plamami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze