Trwa ładowanie...

Co je najstarsza kobieta na świecie?

 Magdalena Bury
20.12.2018 12:07
116-letnia kobieta ma problemy ze słuchem, wzrokiem i mówieniem
116-letnia kobieta ma problemy ze słuchem, wzrokiem i mówieniem (Youtube)

Emma Morano w listopadzie skończy 117 lat. To obecnie najstarsza żyjąca kobieta na świecie. Czy sekret jej długowieczności tkwi w jedzeniu, które codziennie spożywa?

1. Najstarsza żyjąca kobieta na świecie

Emma Morano urodziła się w 1899 roku w Civiasco, w prowincji Vercelli we Włoszech. Jest najstarszym dzieckiem, po niej urodziły się cztery siostry i trzech braci. Kobieta nie jest jedyną osobą w rodzinie, która dożyła tak sędziwego wieku. Jej siostra Angela zmarła mając 103 lata.

Tytuł „najstarszej żyjącej kobiety na świecie” przypadł jej w maju, zaraz po śmierci Susannah Mushatt Jones – Amerykanki, która w chwili śmierci miała 117 lat. Morano stała się najstarszym żyjącym człowiekiem na ziemi, mając 116 lat i 165 dni.

29 listopada 2016 kobieta będzie obchodzić swoje 117 urodziny. Ostatnio opowiedziała, jak wygląda jej codzienny jadłospis. - Jem codziennie dwa jajka i ciastka. Nie jem za dużo, bo nie mam zębów – wyznała.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

 

Najstarsza żyjąca kobieta ma 116 lat
Najstarsza żyjąca kobieta ma 116 lat (Youtube)

2. Leczenie anemii surowymi jajkami

Sekret długowieczności nie tkwi jednak w jedzeniu jajek, a w ich przygotowaniu. Morano od wielu lat spożywa je na surowo. Takie zalecenie wydał kobiecie lekarz – jajka prosto od kury miały pomóc w leczeniu anemii, którą zdiagnozowano u Emmy, gdy była nastolatką. Według obliczeń Morano zjadła ponad 100 tys. jajek przez całe swoje życie.

- Emma zawsze jadła bardzo mało warzyw i owoców. Gdy ją poznałem, spożywała trzy jajka dziennie – dwa surowe na śniadanie i omlet w południe, a na obiad zjadała kurczaka – mówi Carlo Bava, lekarz, który zajmuje się kobietą od ponad 27 lat. - Teraz je tylko jajka i ciastka. Nie chce jeść mięsa, ponieważ ktoś jej powiedział, że jest rakotwórcze – dodaje lekarz.

7 najzdrowszych mąk i ich wpływ na nasze zdrowie
7 najzdrowszych mąk i ich wpływ na nasze zdrowie [7 zdjęć]

Orkisz to niezwykle cenne zboże, które jest uprawiane najczęściej w gospodarstwach ekologicznych. Ta

zobacz galerię

3. Sekret długowieczności

Emma dodaje, że dożyła tak sędziwego wieku, ponieważ nikt nie dyktuje jej, co ma robić. Kobieta wyszła za mąż mając 27 lat. Małżeństwo nie było jednak udane, Emma nie żyła ze swoim partnerem. Szczęścia nie zaznała także w macierzyństwiejej jedyny syn zmarł przed ukończeniem pierwszego roku.

Według lekarzy, organizm Emmy, jak na jej sędziwy wiek, jest w zdumiewająco dobrym stanie. Kobieta ma jednak problemy ze słuchem, trudności z mówieniem i zaburzenia widzenia.

Emma Morano jest nie tylko najstarszą obecnie żyjącą osobą na świecie. Otrzymała także tytuł najdłużej żyjącej osoby w historii Włoch i drugiej najdłużej żyjącej osoby w Europie. Kobieta jest również ostatnią żyjącą osobą na świecie, która urodziła się przed 1900 rokiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze