Trwa ładowanie...

Co jeść na diecie – zasady żywienia, motywacja

Avatar placeholder
13.10.2022 16:22
Co jeść na diecie – zasady żywienia, motywacja
Co jeść na diecie – zasady żywienia, motywacja (123RF)

Często dieta kojarzona jest z rygorem i głodzeniem się, często tak wygląda dieta osób, które nie mają pojęcia o prawidłowym odżywianiu. Zdrowa dieta jest smaczna i bogata w posiłki. Nie jedząc, nie schudniesz - pamiętaj o tym!

spis treści

1. Co jeść na diecie?

Jeżeli chcemy podjąć dietę, po to, aby schudnąć, to należy być na ujemnym bilansie kalorycznym, po to, aby tkanka tłuszczowa mogła się tracić. Jeżeli chcemy utrzymać dotychczasową wagę, to bilans kalorycznym powinien być dopasowany do naszego trybu dnia, aby ani nie gubić kilogramów, ani ich nie przybierać.

Prawidłowa dieta powinna być bogata w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany
Prawidłowa dieta powinna być bogata w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany (123RF)
Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Zasada jest prosta, będąc na diecie musimy jeść. To podstawa diety. Organizm nie będzie spalał kilogramów skutecznie, jeżeli nie będzie miał z czego czerpać tłuszczu.

Prawidłowa dieta polega na jedzeniu pierwszego śniadania, II śniadania, obiadu i kolacji. Dieta musi być bogata w dobrej jakości białko (odtłuszczone mleko, sery czy jogurty oraz chude mięso), węglowodany, a także zdrowe tłuszcze (orzechy, oliwa z oliwek, awokado). Należy jeść w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłków powinno być 4 albo 5. W ciągu całego dnia należy pić jak największe ilości wody niegazowanej mineralnej oraz herbaty zielonej czy pokrzywy. Zapominamy o słodyczach, słonych przekąskach i napojach gazowanych, całkowicie odstawiamy cukier i produkty, które zawierają cukier. Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez słodkości to wybierzmy ksylitol albo miód.

Nowy dietetyczny trend. Liczenie kęsów zamiast kalorii
Nowy dietetyczny trend. Liczenie kęsów zamiast kalorii [4 zdjęcia]

Zapomnij o liczeniu kalorii – naukowcy wykazali, że wystarczy liczyć liczbę kęsów, aby schudnąć. Nie

zobacz galerię

Na diecie musimy jeść jak najwięcej warzyw, które powinny stanowić bazę dla każdego posiłku (do śniadania można wybrać owoc). Warzywa są bogate w błonnik, dzięki któremu usprawnimy nasz układ trawienny, dzięki piciu dużej ilości wody poprawimy swoje samopoczucie i zredukujemy cellulit). Warto pamiętać, że dieta to aż 70% w walce o idealną sylwetkę, pozostałe procenty stanowią nieobowiązkowe ćwiczenia fizyczne.

2. Jak się zmotywować do diety

Zaczynając proces odchudzania się, warto wykonać dokładne pomiary swojego ciała. Zmierzyć obwód w talii, udach, biodrach i zapisać, a po miesiącu nieoszukanej diety ponowić czynność i porównać wyniki. Wagę odrzućmy w kąt, nie jest konieczna. Warto wykonać zdjęcie i w tym samym miejscu sfotografować się po miesiącu.

Jeżeli potrzebujecie dodatkowej motywacji, to tej nie brakuje w internecie. Jeżeli jesteś kobietą, która urodziła dziecko i chce wrócić do formy sprzed ciąży, to warto śledzić profile mam, które mają kilka porodów za sobą, a starują w zawodach sylwetkowych albo świecą przykładem idealnej sylwetki – to naprawdę działa!

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Jednak zawsze pamiętajmy o sobie, odchudzamy się dla siebie, dlatego załóżmy sobie pewien cel, i systematycznie do niego dążmy. Dieta nie musi być ciężka i katorżnicza, wystarczy się do niej przyzwyczaić, zobaczyć efekty, a dalej z chęcią będziemy korzystali ze zdrowych nawyków żywieniowych, nie wyobrażając sobie powrotu do starych czasów.

Pamiętajmy, iż jeżeli nie chcemy efektu jojo, to jedzmy zdrowo i z „głową”, bo jeżeli na chwilę się zapomnimy i zaczniemy jeść niezdrowo to zrzucone kilogramy szybko przybędą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze