Trwa ładowanie...

Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Tego zapachu nie znoszą

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
28.03.2023 19:20
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze?
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? (Getty Images)

Kleszcze aktywne są głównie w okresie od wiosny do jesieni, kiedy temperatura otoczenia wynosi powyżej 7-10 stopni Celsjusza. Główny sezon kleszczowy zazwyczaj rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, a kończy się dopiero wówczas, gdy temperatura spada poniżej 5 stopni. Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Odpowiedź na to pytanie może wydać się naszym czytelnikom wyjątkowo zaskakująca.

spis treści

1. Co jeść i pić, żeby odstraszyć kleszcze?

Kleszcze potrafią wyczuć z dużej odległości zapach potu, perfum czy dezodorantu. Oprócz zapachu ludzkiego ciała, szczególnie przyciąga je ciepło i ruch powietrza. Osoby lubiące spacerować po lasach, parkach czy łąkach powinny szczególnie uważać i stosować odpowiednie środki ochrony przed pajęczakami.

Na pajęczaki odstraszająco działają niektóre wonie np. zapach lawendowy, szałwiowy, rozmarynowy, miętowy, eukaliptusowy czy tymiankowy.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Doskonałym odstraszaczem kleszczy są olejki eteryczne np. olejek tymiankowy, olejek na bazie goździków, olejek z szałwii, olejek na bazie trawy cytrynowej czy olejek migdałowy.

Kleszcze nie lubią zapachu cynamonu, dlatego pomocne może okazać się spryskiwanie naskórka lub ubrań roztworem z wody i olejku cynamonowego.

Istnieją pewne produkty żywieniowe, które mogą pomóc w odstraszaniu pajęczaków wywołujących chorobę z Lyme.

Szczególnie polecane są produkty z dużą zawartością witamin z grupy B. Przykładem mogą być kiełki pszenicy, otręby, orzechy laskowe, kasza gryczana. Zaskakującym rozwiązaniem może być również... piwo.

Drożdże piwne stanowiące jeden z podstawowych surowców złocistego napoju obfitują w dużą ilość witamin z grupy B. W walce z kleszczami pomóc może także czosnek lub napar z wyciągu z czystka.

2. Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ przenoszą wiele chorób, w tym:

  • boreliozę, zwaną chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową,
  • tularemię,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • anaplazmozę,
  • babeszjozę,
  • riketsjozę.

3. Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Na leśne spacery warto wybierać się w godzinach południowych, gdy aktywność kleszczy nie jest tak wysoka jak rankiem i późnym popołudniem. Po powrocie do domu ze spaceru należy bardzo dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Niezwykle istotne jest stosowanie repelentów, czyli preparatów ochronnych przeciw kleszczom. Warto wybierać te zawierające substancję czynną o nazwie DEET. Składnik działa poprzez blokowanie receptorów zapachowych u owadów, co powoduje, że nie mogą one wykryć ludzkiego zapachu.

Należy jednak pamiętać, że preparaty bazujące na DEET mogą powodować skutki uboczne, takie jak podrażnienia skóry lub oczu, a w przypadku nadmiernego stosowania mogą mieć również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze