Co zrobić, gdy jedzenie pleśnieje? (WIDEO)
Kupujesz za dużo jedzenia, które przez kilka dni leży nietknięte. Efekt? Pleśń. Wyrzucasz kolejne i kolejne produkty - a razem z nimi pieniądze. Wiele osób odcina spleśniały kawałek i zjada resztę. Słusznie? Wyjaśniamy, co zrobić, gdy jedzenie pleśnieje.
Posiadanie zbyt wielu rzeczy w jednym czasie może skutkować pleśnią, która powstaje w ciepłym i wilgotnym środowisku. Na pewno nie raz zastanawiałeś się, czy można odkroić spleśniały fragment jabłka czy chleba i zjeść resztę, prawda? Odpowiedź brzmi: nie. Grzyby pleśniowe, które pokrywają psujący się produkt wydzielają trujące substancje, znane jako mykotoksyny.
Zjedzenie takiego produktu może wywołać groźne dla zdrowia zatrucie, alergię czy choroby układu pokarmowego. Oczywiście nie dotyczy to niektórych rodzajów serów czy niektórych wędlin, których rozwijająca się pleśń jest walorem smakowym. Te są bezpieczne dla zdrowia. W pozostałych przypadkach lepiej od razu wyrzuć spleśniały produkt do śmieci - dzięki temu ograniczysz rozprzestrzenianie się grzybów.
Co jednak gdy zjesz spleśniałą rzecz? Kęs spleśniałego produktu ci nie zaszkodzi - o ile nie robisz tego regularnie. W przeciwnym wypadku powinieneś wiedzieć, że narażasz się na rozwój groźnej choroby, jaką jest mikotosykoza. Początkowymi jej objawami są wymioty i biegunka, w późniejszym etapie apatia i zmęczenie oraz zaburzenie krzepliwości krwi, uszkodzenie wątroby i wrzody. Spleśniałe jedzenie wyrzucaj do kosza, a najlepiej zacznij rozsądnie planować zakupy.