Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Cynk organiczny – właściwości, niedobór, występowanie

Avatar placeholder
13.04.2021 10:13
Właściwości cynku organicznego
Właściwości cynku organicznego (123rf)

Cynk organiczny wykazuje korzystnie działanie zarówno na skórę, włosy i paznokcie, ale także jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest obecny we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Jego niedobór lub nadmiar może prowadzić do problemów ze zdrowiem.

spis treści

1. Właściwości cynku organicznego

Chociaż to metal, który organizmie człowieka występuje w śladowej ilości, to rola cynku organicznego jest ogromna, gdyż to on, uczestniczy w syntetyzowaniu białek, RNA i DNA, co w sposób szczególny ważne jest w przypadku kobiet w ciąży. Ponadto, cynk organiczny wchodzi w skład około 80 enzymów oraz jest składnikiem wielu białek. Niewątpliwą zaletą cynk organicznego, jest to, że to on zapewnia piękne i zdrowe paznokcie, skórę oraz włosy. Co istotne, odpowiednia ilość cynk organicznego w organizmie pozwala prawidłowo odczuwać i odbierać zapachy oraz smaki.

Cynk organiczny wspomaga układ immunologiczny organizmu, jest przeciwutleniaczem oraz jest pomocny przy zatruciach kadmem lub ołowiem (wspomaga proces odtruwania). Cynk organiczny odpowiada za stabilizacje układu kostnego oraz błon komórkowych, ponadto jest konieczny do wzrostu dzieci i prawidłowego rozwoju płciowego. Lista zalet i właściwości jest jeszcze dłuższa. Co ważne, cynk pobudza pracę trzustki, grasicy, prostaty, a także poprawia sprawność intelektualną, zapobiega demencji, wspomaga leczenie takich schorzeń jak depresja i schizofrenia.

Zobacz film: "Oznaki niedoboru witamin i minerałów, które widać na twarzy"
Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku
Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku [7 zdjęć]

Cynk odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, chociaż jego dobowe zapotrzebowanie nie jest

zobacz galerię

W przypadku kobiet cynk organiczny nie tylko poprawia urodę, lecz także korzystnie wpływa na płodność, oraz reguluje cykl menstruacyjny. Cynk organiczny wykazuje pozytywny wpływ na łagodzenie dolegliwości lub leczenie niektórych chorób, np. wspomaga leczenie cukrzycy i niedoczynności tarczycy, łagodzi objawy osteoporozy, hemoroidów, zapalenia jelit, choroby wrzodowej. Ponadto, cenny metal przyśpiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia skóry. Jest zalecany w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, poparzeń, wyprysków oraz łuszczycy.

Cynk organiczny jest kluczowy do prawidłowego działania organizmu
Cynk organiczny jest kluczowy do prawidłowego działania organizmu

2. Skutki niedoboru cynku w organizmie

Rola cynku organicznego w organizmie człowieka jest bardzo duża, dlatego też jego niedobór skutkuje zaburzeniami zdrowotnymi. W przypadku zbyt niskiego poziomu cynku warto (po konsultacji z lekarzem) rozpocząć suplementację. Długotrwały oraz nieleczony niedobór cynk organicznego może powodować powstanie stanów zapalnych skóry i trudności z gojeniem się ran, zaburzenia w odczuwaniu smaków i zapachów, zahamowanie wzrostu i rozwoju płciowego, spadek odporności, zaburzenia układu nerwowego, oraz pogorszenie kondycji włosów, paznokci oraz skóry.

Do obniżenia poziomu cynku organicznego w organizmie człowieka może dojść z powodu zaburzeń odżywiania i chorób układu pokarmowego (np. celiakia), nadmiaru kwasu foliowego, wapnia, żelaza i miedzi, rozległych oparzeniach oraz w podeszłym wieku. Zbyt wysokie stężenie cynku organicznego w organizmie zdarza się niezwykle rzadko, jednak taki stan może prowadzić do niedokrwistości powstałej na skutek niewłaściwej gospodarki miedzi (za którą odpowiada cynk), oraz podwyższenia złego cholesterolu (LDL).

To musisz wiedzieć

3. W których produktach występuje cynk organiczny?

Aby uzupełnić poziom cynku organicznego, oprócz skutecznej suplementacji w formie tabletek, warto sięgnąć po produkty spożywcze, w których występuje cynk. Potrzebny metal znajdziesz w wątróbce cielęcej, wieprzowinie, kakao, pestkach dyni, kaszy gryczanej, migdałach, salami, płatkach owsianych, chlebie żytnim razowym, gorzkiej czekoladzie, lub w sardynkach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze