Czarcie jajo. Śmierdzący przysmak odstrasza grzybiarzy. We Francji i Niemczech uznawany za rarytas
Czarcie jajo można spotkać niemal w całej Polsce, ale grzybiarzy raczej odstrasza. Ze względu na bardzo nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają dojrzałe grzyby jest uważany za niejadalny, podczas gdy w inych krajach uchodzi za przysmak. Ten pospolity grzyb ma też wlaściwości zdrowotne. Na co pomaga?
1. Śmierdzący rarytas
Czarcie jajo można spotkać w lasach i parkach niemal w całej Polsce (od maja do listopada). To niedojrzała postać sromotnika śmierdzącego (bezwstydnego) w wyglądzie przypominająca jajko. Dojrzałe owocniki grzyba, nazywanego też nie bez powodu "śmierdziuchem" czy "smrodnikiem", wydzielają nieprzyjemny i bardzo intensywny zapach porównywany do padliny.
Dorosły owocnik jest pokryty zielonkawą mazią, w której znajdują się zarodniki. To właśnie ona sprawia, że grzyb wydziela specyficzną woń. Odstrasza ona grzybiarzy i sprawia, że są uważane za niejadalne.
Tymczasem we Francji czy Niemczech uchodzi za prawdziwy rarytas i jest wykorzystywany w kuchni, również w formie dojrzałej. Grzyby je się na surowo, marynuje lub dodaje jako przyprawę do kiełbasy.
2. Czarcie jajo - lek i afrodyzjak
Ze wzlględu na swoje zdrowotne właściwości, sromotnik bezwstydny jest też wykorzystywany w medycynie ludowej. W niektórych regonach Polski uważa się, że nalewki z czarciego jaja pomagają na bóle brzucha, choroby nerek, wrzody żołądka, dnę moczanową, a nawet gruźlicę.
Jak podają Lasy Państwowe, bywa też używana jako środek na nadciśnienie i hipercholesterolemię, a także odleżyny, poparzenia czy ból zębów. Z tego powodu jest określany jako najbardziej leczniczy grzyb w Europie.
Z kolei Karkonoski Park Narodowy wskazuje, że te grzyby uważane są także za afrodyzjaki. Trzeba na nie jednak uważać, ze względu na substancje zmniejszające krzepliwość krwi.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl