Cenne źródło białka i witamin. Jednak dla tych osób grzyby są zakazane
Nazywane "mięsem z lasu", doceniane coraz bardziej z uwagi na wysoką zawartość witamin i minerałów, a także cennych dla zdrowia związków. Do tego są niskokaloryczne, nie zawierają węglowodanów ani tłuszczu. Grzyby to nieoceniony dodatek w diecie, jednak nie każdy może po nie sięgać. Eksperci ostrzegają.
1. Kto nie może jeść grzybów?
Na grzyby powinny uważać osoby w podeszłym wieku, u których układ pokarmowy nie funkcjonuje już prawidłowo.
Poza tym ostrożność muszą zachować osoby z:
- chorobą wrzodową,
- refluksem żołądkowo-przełykowym,
- chorobami jelit,
- dną moczanową,
- alergią na grzyby,
- zaleceniami diety lekkostrawnej,
- w ciąży i karmiące piersią,
- przewlekłymi chorobami nerek.
Grzybów nie powinny jadać też dzieci.
- Dzieciom i osobom w podeszłym wieku najlepiej grzybów nie podawać, choć jeśli mowa o hodowlanych – to ewentualnie małe ilości. Osoby, które mają problemy z wątrobą czy w ogóle z trawieniem także powinny raczej unikać grzybów w diecie z uwagi na ich ciężkostrawność – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk kliniczny z MajAcademy, Karolina Lubas.
Jak tłumaczy dietetyk mgr Celina Całka-Kinicka z Centrum Medycznego Damiana, za tę cechę grzybów odpowiada chityna, celuloza i zarazem odpowiednik błonnika pokarmowego w grzybach.
- Nasz organizm nie rozkłada jej w układzie pokarmowym, więc stanowi fizyczną barierę przed trawieniem – tłumaczy ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie.
Zalecenia, by nie podawać grzybów dzieciom, nie mają związku wyłącznie z tym że dla niedojrzałego układu pokarmowego będą zbyt obciążające.
- Z uwagi na zbyt duże ryzyko zatrucia grzybami leśnymi nie powinny spożywać ich dzieci aż do 12. roku życia. Nawet tych atestowanych przez grzyboznawców – ostrzega mgr Całka-Kinicka.
- Ryzyko zatrucia przewyższa wartości odżywcze grzybów. Dawka toksyny w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest znacznie większa w przypadku dzieci niż w przypadku dorosłych z uwagi na ogólną masę ciała. Proces detoksykacji przez wątrobę nie jest tak samo wydolny, jak u dorosłego. W skrajnych przypadkach może zajść konieczność przeszczepu wątroby czy nawet zgon – dodaje.
2. W jaki sposób grzyby mogą szkodzić?
Zatrucie grzybami może dawać całe spektrum dolegliwości – pojawiających się już od 20 minut do czterech godzin po spożyciu:
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- biegunka,
- nadmierna potliwość,
- duszności,
- zwężenie źrenic, ślinotok, zwężenie oskrzeli i krwotok oskrzelowy.
W zależności od rodzaju grzyba rozróżnia się trzy grupy zatruć: ze skutkiem gastroenterotropowym, z działaniem neurotropowym i ze skutkiem hepatonefrotropowym. Zatrucie grzybami to niejedyne zagrożenie, na które trzeba zwrócić uwagę.
Choć alergia pokarmowa na grzyby jadalne zdarza się bardzo rzadko, w przeciwieństwie do alergii wziewnej, to osoby uczulone mogą być zmuszone do wyeliminowania ich z diety. Zarówno w postaci świeżej, grzybów leśnych, jak i hodowlanych, a także grzybów suszonych czy obecnych w wielu gotowych produktach lub mieszankach przypraw.
Grzyby są także niezalecane w dietach o niskiej zawartości histaminy. W grzybach nie ma jej co prawda zbyt wiele, są jednak inne aminy (takie jak putrescyna), które mogą dawać objawy niepożądane u osób z nietolerancją histaminy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl