Trwa ładowanie...

Czego nie należy podawać dziecku z alergią?

Avatar placeholder
04.04.2019 12:28
Czego nie należy podawać dziecku z alergią?
Czego nie należy podawać dziecku z alergią? (iStock)

Dieta alergika odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie leczenia alergii, szczególnie w przypadku alergii pokarmowej. Trudne zadanie stoi przed rodzicami dzieci chorych na alergię. Muszą oni wykazać dużo rozwagi w przygotowywaniu posiłków oraz kontrolować wszystko to, co spożywają ich pociechy. Warto poznać produkty, których nie należy podawać przy alergii u dzieci.

spis treści

1. Czym jest alergia pokarmowa?

Około 3% dorosłych i 6% - 8% dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Tego typu alergia wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią organizmu na spożywany pokarm. Układ odpornościowy reaguje na składniki pokarmowe, wywołując tym samym charakterystyczne objawy. Niezwykle ważne jest rozpoznanie alergii u osoby na nią cierpiącej. W przeciwnym wypadku alergikowi grozi reakcja alergiczna (łagodna bądź ostra), która może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Dieta alergika powinna wykluczać wszystkie alergeny.

2. Alergia pokarmowa u dzieci

Alergia u dzieci najczęściej pojawia się już w pierwszym lub drugim roku życia. Niektóre alergie przemijają, pozostałe (na przykład alergia na orzechy lub skorupiaki) towarzyszy nam przez całe życie. Pokarmy, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne u dzieci to:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • jajka,
  • mleko,
  • orzeszki ziemne,
  • owoce (najczęściej truskawki),
  • pomidory.

Alergia na mleko bardzo często przemija z wiekiem.

3. Objawy alergii pokarmowej u dzieci

Objawy alergii pokarmowej zazwyczaj pojawiają się już od kilku minut do godziny po zjedzeniu pokarmu. Początkowo pojawia się swędzenie w ustach, problemy z połykaniem i oddychaniem. Późniejsze objawy to ból brzucha, wymioty i biegunka. Gdy alergeny dotrą z krwioobiegu do skóry, może pojawić się wysypka lub egzema, natomiast gdy dotrą do układu oddechowego, mogą pojawić się objawy astmy. W najgorszym przypadku dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, czyli niewydolności krążenia i oddychania. U małych dzieci alergie pokarmowe, a w szczególności alergia na mleko, objawia się kolką lub krwią w stolcu. Przy kolce dziecko jest zwykle niespokojne, dużo płacze i źle sypia.

4. Leczenie alergii pokarmowej u dzieci

W leczeniu alergii najważniejsze jest stworzenie odpowiedniej diety alergika. Podstawą tej diety jest wykluczenie z niej wszystkich czynników, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli twoje dziecko cierpi na alergię na dany produkt, musisz pamiętać, aby nie tylko nie podawać dziecku tego produktu, ale także wszystkich innych, które mogłyby go zawierać. Wiąże się to z dokładnym czytaniem etykiet na produktach. Często się zdarza, że alergeny znajdują się w pokarmach, w których byśmy się ich nie spodziewali. Na przykład, orzeszki ziemne mogą być zawarte w wyrobach czekoladowych oraz cukierniczych, jajka są w składzie sosów sałatkowych, a mleko w pieczywie.

Rodzice alergików muszą kontrolować nie tylko to, co sami podają swoim dzieciom, ale także to, co dzieci jedzą podczas ich nieobecności. Należy dokładnie wyjaśnić dziecku jakich produktów nie powinno jeść, oraz dlaczego. Dieta alergika ma sens tylko wtedy, gdy dziecko rozumie jej przyczyny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze