Czerwone mięso przyczyną cukrzycy?
Ostatnie badania naukowe udowodniły, że słodkości nie są jedynymi składnikami diety odpowiedzialnymi za rozwój cukrzycy. Według naukowców z Harvardu lista czynników ryzyka powinna zostać wydłużona także o czerwone mięso.
1. Czerwone mięso a cukrzyca typu 2
Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health opierały się na ankietach przeprowadzonych wśród 200 tys. osób. Kwestionariusze zawierały pytania dotyczące nawyków żywieniowych oraz stylu życia badanych – naukowcy chcieli wziąć pod uwagę wszystkie czynniki mogące wpływać na rozwój choroby.
Okazało się, że porcja nieprzetworzonego czerwonego mięsa (85 g), jak np. średni hamburger, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 12 proc. Jeśli mięso jest przetworzone, jak np. w hot dogu, ryzyko cukrzycy podnosi się do 32 proc., mimo że serwowana porcja mięsa jest zazwyczaj mniejsza niż w hamburgerze.
W jaki sposób spożycie czerwonego mięsa wpływa na ryzyko cukrzycy? Według naukowców jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości żelaza w mięsie. Wcześniejsze badania udowodniły, że podwyższony poziom żelaza we krwi może zwiększyć stężenie substancji zapalnych, które niszczą komórki beta wytwarzające insulinę.
Zbyt niski poziom insuliny umożliwia odkładanie się cukru we krwi, co staje się podłożem rozwoju cukrzycy.
2. Jak zapobiegać cukrzycy?
Objawy cukrzycy typu 2 nie są unikalne dla tej choroby. Możliwe, że zaobserwowane symptomy zapowiadają jakąś inną dolegliwość. Zaleca się jednak kontakt z lekarzem w przypadku, gdy osoba częściej oddaje mocz, odczuwa nadmierne pragnienie, zaobserwuje niespodziewaną utratę wagi lub często napada ją głód.
Inne objawy cukrzycy, które powinny skłonić osobę do wizyty u lekarza, to zaburzenie widzenia, uczucie mrowienia w rękach i stopach, sucha skóra, a także bóle trudne do uśmierzenia i częste stany zapalne.
Aby przeciwdziałać chorobie, należy wyeliminować czynniki ryzyka, jakimi są palenie papierosów, niezdrowa dieta, nadwaga i brak aktywności fizycznej.
Ważnym krokiem prewencyjnym jest także walka ze stresem. Wcześniejsze badania udowodniły bowiem, że stres może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy, w szczególności u mężczyzn.
W końcu, w świetle ostatnich badań, warto jest ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i zastąpić je zdrowymi źródłami białka, jakimi są ryby i niskotłuszczowe produkty mleczne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl