Trwa ładowanie...

Czy picie zimnej wody może być niebezpieczne?

Woda jest niezbędna w diecie – do tego nie musimy nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że nieodpowiednia temperatura płynu, który wypijamy, może być dla nas zagrożeniem. Dlaczego?

Zobacz film: "Jaką wodę pić?"

1. Zbyt gorące, zbyt zimne

Czy ty również pijesz zimną wodę zaraz po posiłku albo w jego trakcie? Jak się okazuje, tym sposobem narażasz swoje zdrowie, bo nie tylko zbyt gorące potrawy wpływają negatywnie na nasz układ trawienny. Podobnie działają zbyt zimne napoje, w tym zwykła woda. W obu przypadkach praca żołądka zostaje wzmożona. Organ musi wyrównać różnicę w temperaturach. W rezultacie możemy odczuć ból w jego okolicach.

Sprawdź też:

Przyjrzyj się dokładnie. Wygląd twarzy zdradza, czy pijesz za dużo wina

2. Picie zimnej wody

Czym skutkuje picie zimnej wody po jedzeniu? Poważną niestrawnością. Niska temperatura wody wpływa na gęstość pokarmów. W rezultacie ich trawienie zostaje utrudnione. A to może powodować zakwaszenie organizmu.

Duże ilości wody pite po posiłku mogą również wpłynąć na działanie kwasów żołądkowych - będą zdecydowanie wolniej trawiły. Efektem osłabionego metabolizmu jest uczucie zmęczenia i przepełnienia po jedzeniu.

Zimna woda po sytym śniadaniu czy obiedzie nierzadko powoduje też bóle głowy, a u osób wrażliwych – silne migreny. Dodatkowo, pojawiają się problemy z nadwrażliwością zębów, bóle brzucha i wzdęcia. Ten ostatni objaw to skutek pęcznienia niektórych pokarmów.

Zobacz również:

Odtruwają wątrobę i rozbijają kamienie żółciowe. Warto mieć w kuchni

3. Czy warto pić wodę podczas posiłku?

Eksperci przekonują, że tak. Jeszcze nie tak dawno uważano, że popijanie jedzenia wodą skutkuje zatrzymaniem płynów w organizmie. Niedawno ten mit został obalony. Woda przyjmowana w trakcie posiłku wzmaga pracę nerek.

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody
10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody [10 zdjęć]

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna...

zobacz galerię

Ta, po którą sięgamy, powinna mieć temperaturę pokojową. W tej formie dostarczy cennych składników mineralnych i nawodni nasz organizm.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.