Trwa ładowanie...

Czy przypalone jedzenie jest rakotwórcze?

Czasem nie da się uniknąć przypalonego jedzenia. Grzanki, kiełbasa z grilla lub pieczone ziemniaki mogą być bardziej spieczone niż normalnie. Czy ich spożycie jest dla nas niebezpieczne? Twórcy jednego z brytyjskich programów BBC postanowili wyjaśnić tę kwestię.

1. Przypalone jedzenie

Od pewnego czasu mówi się o szkodliwości przypalonego jedzenia. Eksperci ostrzegali nas, że takie potrawy mogą zawierać rakotwórcze substacje. Pod lupą szczególnie znalazły się pieczone warzywa i grzanki, które mogą być często odrobinę przypalone.

4 produkty, które są zdrowe, ale tylko w małych ilościach
4 produkty, które są zdrowe, ale tylko w małych ilościach [4 zdjęcia]

Nawet najzdrowsza żywność spożywana w zbyt dużej ilości może negatywnie wpływać na nasz organizm. Jeśli

zobacz galerię
Zobacz film: "Trucizny w produktach spożywczych"

W programie emitowany przez brytyjską stację BBC "Food: Truth or Scare", prowadzący Gloria Hunniford i Chris Bavin postanowili ostatecznie wyjaśnić, czy powinniśmy unikać przypalonego jedzenia.

W programie przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych na podstawie których dowiedziono, że niektóre produkty spożywcze zawierają wysoki poziom akrylamidu, który powstaje w wyniku długiego trzymania jedzenia w wysokiem temperaturze.

2. Rakotwórczy akrylamid?

Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem akrylamid został uznany za "prawdopodobnie rakotwórczy". Warto mieć się na baczności i sprawdzać składy żywności.

W brytyjskim programie przedstawiono badania przeprowadzone na myszach. Dowiodły one, że aby akrylamid zawarty w przypalonych tostach był szkodliwy, należy zjeść ok. 160 kromek.

Warto pamiętać jednak, że poziom akrylamidu wzrasta wraz z czasem trzymania jedzenia w wysokiej temperaturze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czy przypalone tosty są rakotwórcze?
Czy przypalone tosty są rakotwórcze? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.