Trwa ładowanie...

Diagnostyka anoreksji – choroba, rozpoznanie

Anoreksja to schorzenie psychiczne, którego konsekwencje mogą być poważne – oczywiście oprócz zaburzeń na tle psychicznym pojawiają się również problemy typowo fizyczne. Jeśli leczenie anoreksji nie jest wprowadzone w odpowiednim czasie, postępuje wyniszczenie organizmu, które w znaczący sposób może wpływać na jakość życia pacjentów.

spis treści

1. Diagnostyka anoreksji – choroba

Anoreksja (inaczej jadłowstręt psychiczny) jest głównie kojarzona z chorobą kobiet - nic bardziej mylnego, jest to zaburzenie odżywiania, które może dotyczyć obu płci. Anoreksji nie należy mylić z innym, szeroko znanym schorzeniem jakim jest bulimia. Uważa się, epizod anoreksji poprzedzony jest bardzo często stresującymi sytuacjami życiowymi.

Zobacz film: "Polska modelka o anoreksji: "Z takich chorób nigdy się nie wychodzi, stosuje się drastyczne środki""

Oczywiście w jej rozwoju duże znaczenie mają także skłonności danej osoby i czynniki genetyczne. Bardzo duże znaczenie w rozwoju anoreksji ma również promowany w dzisiejszych czasach ideał pięknego, smukłego wyglądu ciała. Należy jednak zauważyć, że anoreksja bardzo często współwystępuje z symptomami depresyjnymi i lękowymi.

Diagnostyka anoreksji dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn
Diagnostyka anoreksji dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn (123RF)

Konsekwencje nieleczonej anoreksji mogą być poważne i prowadzą do stopniowego wyniszczenia organizmu, czego konsekwencją są liczne zaburzenia elektrolitowe, nieprawidłowości ze strony układu sercowo-naczyniowego, a także zaburzenia hormonalne, które u kobiet manifestują się między innymi nieprawidłowym czasem trwania cykli miesięcznych, a w zaawansowanych stadiach nawet doprowadzają do całkowitego zatrzymania krwawienia.

2. Diagnostyka anoreksji - rozpoznanie

Oczywiście liczne badania w momencie wykrycia anoreksji są wskazane, aby dokładnie ocenić stan organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że wystąpienie pewnych symptomów powinno zwiększyć czujność lekarza i spowodować, że zwróci uwagę na niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem pacjenta.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Pierwszą kwestią jest oczywiście waga ciała – stanem, który może wskazywać, że istnieje nieprawidłowość jest masa ciała mniejsza o 15% w stosunku do tej która powinna występować u osoby danej płci i wzrostu. Przyczyn spadku wagi ciała oczywiście może być wiele i u wielu osób powodem takiej sytuacji są zupełnie inne schorzenia niż te z kręgu psychicznego. Można zaliczyć do nich choroby tarczycy (szczególnie niedoczynność tarczycy), choroby układu pokarmowego czy nowotwory.

Należy zwrócić także uwagę na zachowanie danej osoby, czy nie koncentruje się w przesadny sposób na swoim wyglądzie i ciele i czy dana osoba nie uważa siebie za otyłą. Dodatkowo jeśli pojawią się zaburzenia hormonalne, należy zastanowić się czy danego pacjenta mamy do czynienia z anoreksją.

8 faktów na temat anoreksji
8 faktów na temat anoreksji [9 zdjęć]

Anoreksja jest to zaburzenie odżywiania, któremu towarzyszy intensywny strach przed przybraniem na wadze.

zobacz galerię

Diagnostyka anoreksji jest procesem złożonym – oprócz pewnych ewidentnych cech somatycznych ważna jest umiejętna rozmowa z chorą osobą. Często osoby zmagające się z anoreksją trafiają pod opiekę lekarza psychiatry. Nie bez znaczenia pozostaje także diagnostyka różnicowa, która może wykluczyć groźne dla życia choroby taki jak nowotwory i inne schorzenia przewlekłe. Bardzo często diagnostyką anoreksji zajmuje się zespół interdyscyplinarny.

Diagnostyka anoreksji – choroba, rozpoznanie
Diagnostyka anoreksji – choroba, rozpoznanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.