Diagnostyka anoreksji – choroba, rozpoznanie
Anoreksja to schorzenie psychiczne, którego konsekwencje mogą być poważne – oczywiście oprócz zaburzeń na tle psychicznym pojawiają się również problemy typowo fizyczne. Jeśli leczenie anoreksji nie jest wprowadzone w odpowiednim czasie, postępuje wyniszczenie organizmu, które w znaczący sposób może wpływać na jakość życia pacjentów.
1. Diagnostyka anoreksji – choroba
Anoreksja (inaczej jadłowstręt psychiczny) jest głównie kojarzona z chorobą kobiet - nic bardziej mylnego, jest to zaburzenie odżywiania, które może dotyczyć obu płci. Anoreksji nie należy mylić z innym, szeroko znanym schorzeniem jakim jest bulimia. Uważa się, epizod anoreksji poprzedzony jest bardzo często stresującymi sytuacjami życiowymi.
Oczywiście w jej rozwoju duże znaczenie mają także skłonności danej osoby i czynniki genetyczne. Bardzo duże znaczenie w rozwoju anoreksji ma również promowany w dzisiejszych czasach ideał pięknego, smukłego wyglądu ciała. Należy jednak zauważyć, że anoreksja bardzo często współwystępuje z symptomami depresyjnymi i lękowymi.
Konsekwencje nieleczonej anoreksji mogą być poważne i prowadzą do stopniowego wyniszczenia organizmu, czego konsekwencją są liczne zaburzenia elektrolitowe, nieprawidłowości ze strony układu sercowo-naczyniowego, a także zaburzenia hormonalne, które u kobiet manifestują się między innymi nieprawidłowym czasem trwania cykli miesięcznych, a w zaawansowanych stadiach nawet doprowadzają do całkowitego zatrzymania krwawienia.
2. Diagnostyka anoreksji - rozpoznanie
Oczywiście liczne badania w momencie wykrycia anoreksji są wskazane, aby dokładnie ocenić stan organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że wystąpienie pewnych symptomów powinno zwiększyć czujność lekarza i spowodować, że zwróci uwagę na niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem pacjenta.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak rozpoznać początki anoreksji? - odpowiada lek. Agnieszka Jamroży
- Jak poradzić sobie z anoreksją? - odpowiada mgr Joanna Wasiluk
- Jak przytyć po anoreksji? - odpowiada Monika Bigoś
Pierwszą kwestią jest oczywiście waga ciała – stanem, który może wskazywać, że istnieje nieprawidłowość jest masa ciała mniejsza o 15% w stosunku do tej która powinna występować u osoby danej płci i wzrostu. Przyczyn spadku wagi ciała oczywiście może być wiele i u wielu osób powodem takiej sytuacji są zupełnie inne schorzenia niż te z kręgu psychicznego. Można zaliczyć do nich choroby tarczycy (szczególnie niedoczynność tarczycy), choroby układu pokarmowego czy nowotwory.
Należy zwrócić także uwagę na zachowanie danej osoby, czy nie koncentruje się w przesadny sposób na swoim wyglądzie i ciele i czy dana osoba nie uważa siebie za otyłą. Dodatkowo jeśli pojawią się zaburzenia hormonalne, należy zastanowić się czy danego pacjenta mamy do czynienia z anoreksją.
Diagnostyka anoreksji jest procesem złożonym – oprócz pewnych ewidentnych cech somatycznych ważna jest umiejętna rozmowa z chorą osobą. Często osoby zmagające się z anoreksją trafiają pod opiekę lekarza psychiatry. Nie bez znaczenia pozostaje także diagnostyka różnicowa, która może wykluczyć groźne dla życia choroby taki jak nowotwory i inne schorzenia przewlekłe. Bardzo często diagnostyką anoreksji zajmuje się zespół interdyscyplinarny.