Dieta bogatobiałkowa
Dieta bogatobiałkowa jest szczególnie polecana dla osób aktywnych fizycznie. Jest to jedna z szeregu diet dla sportowców. Dieta wysokobiałkowa to zmodyfikowanie nieco tego, co normalnie jemy, w taki sposób, aby nasze posiłki zawierały większą ilość białka. Ten składnik pokarmowy żywności jest bardzo potrzebny, jest bowiem podstawowym budulcem naszych mięśni, hormonów czy enzymów w naszym organizmie. Bogatobiałkowa dieta zalecana jest przy niektórych chorobach, np. cukrzycy czy marskości wątroby.
1. Białko w pokarmie
Białko to, obok tłuszczów i węglowodanów, podstawowy składnik odżywczy. Niezależnie od rodzaju diety, powinien być zawsze dostarczany. Głównie dlatego, że jest to składnik budulcowy, wchodzi w skład hormonów, enzymów, kofaktorów, transporterów i innych. Dieta wysokobiałkowa to dieta zawierająca ok. 10-15% więcej tego składnika odżywczego niż tłuszczów czy węglowodanów.
Białko znajduje się w takich produktach, jak: chude mięso, ryby, jaja, mleko, ser żółty, twaróg czy rośliny strączkowe. Potrawy mięsne powinny być przygotowywane bez procesu smażenia. Należy je przyrządzać poprzez gotowanie, duszenie czy pieczenie bez tłuszczu w folii aluminiowej.
Często produkty wysokobiałkowe ograniczane są w diecie przez kobiety, w obawie nadmiernego rozrostu muskulatury. Całkowicie niepotrzebnie! Organizm kobiet nie ma predyspozycji do zwiększania masy pod wpływem białka bez zażywania suplementów diety i odpowiedniej aktywności fizycznej. Dieta z wysoką zawartością białka stosowana jest jednak przez mężczyzn w celu przyrostu masy mięśniowej, jak również może to być dieta odchudzająca dla mężczyzn. Produkty z dużą zawartością białka zalecane są kobietom, aby ujędrnić ciało. Niedobór białkapowoduje, iż mięśnie słabną i wiotczeją. Szczególnie widoczne jest to na twarzy, na mięśniach mimicznych.
2. Dla kogo odpowiednia jest dieta białkowa?
Dieta białkowa stosowana jest głównie przez mężczyzn w celu zwiększenia masy mięśniowej. W takim przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednim dostarczaniu węglowodanów do organizmu. Bowiem przy ich braku organizm wykorzystuje właśnie białko do wytworzenia energii podczas ćwiczeń fizycznych. To powoduje, iż białko nie jest wykorzystywane przez organizm w pożądany sposób.
Dieta z dużą zawartością białka zalecana jest także w różnych chorobach. Są to: marskość wątroby, zespół nerczycowy, zespół złego wchłaniania, gruźlica, wyniszczenie organizmu, cukrzyca, nadczynność tarczycy, przewlekła niewydolność żylna czy stany pooperacyjne.
Bogatobiałkowa dieta wykorzystywana jest także przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Zwiększamy masę mięśniową i chudniemy – jak to możliwe? Białko stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu. Ten z kolei wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Spożywając pełnowartościowe białka w pokarmach, przyśpiesza się przemiana materii nawet o kilkanaście procent. W odchudzaniu pomaga także zastosowanie diety niskokalorycznej, redukcyjnej, która polega na spożywaniu dużej ilości białka. Proporcje białka w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi są następujące – 2-2,5 g białka/kg m. c. (kilogram masy ciała), tłuszcze – 1-1,5 g/kg m.c. oraz węglowodany - 4-4,5 g/kg m.c.