Dieta dla dzieci ze skazą białkową - zasady, produkty dozwolone, produkty zakazane
Skaza białkowa to nie tylko uczulenie na mleko. Dzieci ze skazą białkową często mają również uczulenie na kakao, owoce cytrusowe, jaja czy też mięso inne niż drobiowe i królicze. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co podajemy maluchowi ze skazą białkową. Jak powinna wyglądać dieta dla dzieci ze skazą białkową? Skaza białkowa najczęściej występuje u dzieci alergików i objawia się czerwonymi krostkami na twarzy, a czasem również na szyi i ramionkach dziecka. Krosty związane ze skazą białkową powodują swędzenie, przez co dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe. W niektórych przypadkach skazy białkowej może również wystąpić biegunka lub obfite ulewanie.
1. Dieta dla dzieci ze skazą białkową - zasady
Dieta matki karmiącej przy skazie białkowej powinna wykluczać wszystkie pokarmy, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, czyli przede wszystkim mleko i przetwory mleczne oraz białka jaj, czerwone mięso, orzechy, miód itd. Dziecko ze skazą białkową, które nie jest karmione piersią lub które jest odstawiane od piersi, powinno przejść na specjalne mleko modyfikowane. Przed wprowadzeniem takiego mleka warto skonsultować się z lekarzem
Rozpoczynając proces rozszerzania diety niemowlęcia ze skazą białkową, również należy wyeliminować z niej wszystkie produkty, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dieta dla dziecka ze skazą białkową może zawierać np. zupki i potrawki z kurczaka i brokułów, potrawki z indyka, gulasz drobiowy, soki marchwiowe, kompoty z jabłek, herbatki z kopru włoskiego. Zawsze podając coś nowego, należy uważnie obserwować dziecko. Jeśli pojawi się jakaś niepokojąca reakcja, lepiej zrezygnować z danego produktu.
2. Dieta dla dzieci ze skazą białkową - produkty dozwolone
Skaza białkowa znika najczęściej około drugiego roku życia. W niektórych przypadkach nie da się skazy białkowej niestety całkowicie wyeliminować i pozostaje na całe życie. Dlatego warto wiedzieć, jakie dokładnie produkty są dozwolone w przypadku skazy białkowej, a jakich trzeba bezwzględnie unikać. Do produktów dozwolonych w skazie białkowej należą:
- mięso drobiowe i królicze,
- kasza,
- ryż,
- brokuły, kalafior,
- makaron,
- ziemniaki,
- marchewka,
- owoce (oprócz cytrusów),
- żółtko jajka.
3. Dieta dla dzieci ze skazą białkową - produkty zakazane
Do produktów zakazanych dla dzieci ze skazą białkową należą:
- mleko i produkty mleczne,
- chleb,
- masło,
- majonez,
- wołowina, cielęcina,
- białko jajka kurzego,
- grzyby,
- czekolada, kakao,
- ryby wędzone i morskie, skorupiaki,
- orzechy,
- cytrusy,
- pomidory, ogórki kiszone, kapusta i inne.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy skaza białkowa może wrócić? - odpowiada mgr Ewa Gonia
- Jakie maści na skazę białkową bez recepty? - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Jak rozpoznać skazę białkową u dziecka? - odpowiada lek. Paweł Baljon
Skaza białkowa występuje głównie u niemowląt. Znika zazwyczaj w drugim roku życia. Jednak zdarza się również tak, że skaza białkowa pozostaje na dłużej, a nawet na całe życie. Pamiętajmy jednak, że z alergią pokarmową można żyć normalnie. Najważniejsze to przestrzegać odpowiedniej diety wykluczającej pokarmy, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Objawy skazy białkowej ustąpią całkowicie jeśli będziemy stosować dietę eliminacyjną u dziecka. Aby sprawdzić czy skaza białkowa się już nie pojawi należy po 6-12 miesiącach diety wykonać tzw. test prowokacji. Jest on bardzo prosty i polega na podaniu dziecku małej dawki produktu mlecznego i sprawdzeniu reakcji. Jeśli nie pojawi się reakcja alergiczna oznacza to, że alergia minęła. Warto pamiętać, że zdecydowana większość dzieci (90 proc.) wyrasta ze skazy białkowej do 3 roku życia.