Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Dieta gladiatorów. Co jedli i pili antyczni zapaśnicy?

 Sylwia Stachura
26.05.2017 15:05
Dieta gladiatorów. Co jedli i pili antyczni zapaśnicy?
Dieta gladiatorów. Co jedli i pili antyczni zapaśnicy? (Zdjęcie gladiatora / Shutterstock)

Gladiatorów znamy z podręczników historii oraz wielu filmów i seriali o starożytności. Silni, dobrze zbudowani mężczyźni o imponującej muskulaturze toczyli ekstremalne walki na śmierć i życie na antycznych arenach. Ich życie zależało od kondycji fizycznej i wytrzymałości, dlatego sądzimy, że musieli jeść dużo mięsa bogatego w białko. Okazuje się jednak, że gladiatorzy byli na diecie wegetariańskiej.

spis treści

1. Co jedli najsilniejsi mężczyźni w starożytności?

Badania kości gladiatorów pochowanych na cmentarzysku w Efezie (w Turcji) ujawniły zaskakujące fakty. Wbrew powszechnemu przekonaniu, gladiatorzy wcale nie czerpali energii do walki z innymi wojownikami i dzikimi zwierzętami z mięsa. Ich pożywienie składało się z warzyw, zbóż i roślin strączkowych. Najczęściej jedli jęczmień. Gladiatorzy byli niewolnikami, dlatego podawano im produkty gorszej jakości. Badacze odkryli, że nie tylko gladiatorzy byli na diecie wegetariańskiej. Inni, bardziej zamożni obywatele starożytnych miast również żywili się głównie roślinami.

Wyniki badań mogą zaskakiwać, ponieważ dieta współczesnych sportowców jest pełna produktów bogatych w białko. Oczywiście, inne produkty jedzą kolarze i narciarze, a inne bokserzy i sztangiści. Jednak białko zwierzęce uważane jest za najlepszy budulec dla mięśni. Badanie szczątków gladiatorów pokazuje, że być może jesteśmy w błędzie wierząc, że siła pochodzi z mięsa.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Antyczny napój izotoniczny

Naukowcy z Wiednia i Berna dokonali jeszcze jednego ciekawego odkrycia podczas badań antropologicznych w Efezie. Przeanalizowali skład kości gladiatorów, w których odkryli duże ilości strontu i wapnia. Właśnie to odróżniało ich od reszty populacji, co potwierdziło przypuszczenia, że starożytni wojownicy korzystali z produktu bogatego w minerały. Był to napój z wody i popiołów roślinnych. Niezwykła mikstura służyła gladiatorom do wzmocnienia organizmu po ciężkich walkach. Wierzono, że ten specyfik przyspiesza gojenie kości po trudnych potyczkach na arenie. Pod tym względem współcześni sportowcy i osoby trenujące dla własnej przyjemności przypominają gladiatorów. Po ciężkich ćwiczeniach często sięgamy po suplementy z wapniem i magnezem oraz po napoje izotoniczne, które uzupełniają niedobory mikroelementów.

Dieta gladiatorów składająca się z warzyw i zbóż zaskakuje współczesnych ludzi, przyzwyczajonych do spożywania dużych ilości mięsa i zażywania suplementów. Okazuje się, że dieta wegetariańska dostarczała organizmowi wystarczająco dużo energii, nawet do krwawej i wyczerpującej walki na śmierć i życie.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze