Trwa ładowanie...

Dieta ketogeniczna. Czy pomoże wyleczyć guzy mózgu?

Dieta ketogeniczna. Czy pomoże wyleczyć guzy mózgu?
Dieta ketogeniczna. Czy pomoże wyleczyć guzy mózgu? (123RF)

Dieta ketogenna to dieta bogata w tłuszcze oraz z niską zawartością węglowodanów, początkowo stosowana w leczeniu lekoopornej padaczki u dzieci. Dieta ketogenna zmniejsza częstość napadów, próbuje się ją również stosować w schorzeniach neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane). Najnowsze badani sugerują jednak, że dieta może złagodzić guza mózgu.

1. Dieta ketogenna a guz mózgu

Gdy  w wieku 27 lat Andrew Scarborough z Londynu zemdlał w metrze i trafił do szpitala, lekarze rozpoznali u mężczyzny guz mózgu.  Na skutek upadku doszło do pęknięcia jednego z naczyń krwionośnych, a tym samym komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się.

Był natychmiast operowany. Kolejne miesiące spędził na radioterapii oraz chemioterapii. Oprócz zaleconego leczenia, mężczyzna postanowił na własną odpowiedzialność przejść na dietą ketogenną, o której dowiedział się z internetu. Miała mu pomóc w szybkim powrocie do zdrowia. Andrew zmarł trzy lata później. Lekarze dawali mu maksymalnie półtora roku życia.

Nie istnieją potwierdzone informacje, że to pomogła mu właśnie dieta, ale sprawie postanowili przyjrzeć się bliżej onkolodzy z Barrow Neurological Institute w Phoenix oraz szpitala Charing Cross w Londynie.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Dr Adrianne Scheck stosuje dietę u pacjentów, u których stwierdzono guz mózgu. Zaleca żywienie w proporcjach 1:4, czyli na jedną porcję węglowodanów przypadają cztery porcje tłuszczu zwierzęcego.  Również onkolog dr Matt Williams ciągu najbliższych dwóch lat przebada chorych pacjentów, którym zaleca wysokotłuszczowe odżywianie.

Eksperci wierzą, że dieta może przedłużyć życie ich podopiecznym, a to byłby najlepszy impuls do kontynuowania dalszych badań. Szanse są ogromne, a perspektywy niezwykle optymistyczne.

Onkolodzy twierdzą, że gdy pozbawiamy organizm węglowodanów, to tym samym zmuszamy  go do czerpania zapasów energii z tłuszczów. Komórki nowotworowe odżywiające się głównie glukozą nie będą miały czym się żywić, gdyż nie są w stanie przestawić się na spalanie tłuszczu. To może powodować remisję guzów.

2. Ciała ketonowe w organizmie

Ciała ketonowe (acetooctan, aceton, β-hydroksymaślan) powstają w wyniku spalania tłuszczu i białek, kiedy w organizmie występuje zbyt mała ilość węglowodanów. Dlatego też w diecie ketogennej ogranicza się maksymalnie spożycie produktów bogatych w węglowodany.

3. Dieta ketogenna w medycynie

W badaniach klinicznych stwierdzono, że stosowanie diety ketogennej u wielu chorych spowodowało zahamowanie ataków padaczki oraz zmniejszyło ich częstość.

W niektórych przypadkach możliwe jest zaprzestanie stosowania leków przeciwpadaczkowych. Ponadto u pacjentów zaobserwowano zwiększoną wrażliwość na bodźce oraz poprawę koncentracji uwagi.

Jednakże u osób dorosłych wystąpiły zaparcia, spowodowane niską zawartością błonnika w diecie, a ponadto u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego.

3.1. Dietę ketogenną jako sposób leczenia próbuje się wykorzystywać w chorobach neurodegeneracyjnych, do których należą między innymi:

Jednakże stosowanie przez długi czas diety ketogennej może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, jak nudności, wymioty, zaparcia, utrata apetytu, odwodnienie, zapalenie trzustki, wątroby, a także opóźnienie dojrzewania, niższy wzrost, nadwaga, kamica nerkowa, niedobory witamin i składników mineralnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze