Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta lemoniadowa

Avatar placeholder
30.03.2017 22:08
Dieta lemoniadowa
Dieta lemoniadowa (Zdjęcie lemoniady / Shutterstock)

Lemoniada na odchudzanie wymyślona została przez Stanleya Burroughsa w 1941 roku i spopularyzowana przez Petera Glickmana w książce „Schudnij, zyskaj energię i bądź szczęśliwsza w 10 dni”. Składniki zostały dopracowane tak, aby lemoniada wykazywała właściwości oczyszczające organizm z toksyn – substancji trujących, ale także powodowała utratę zbędnych kilogramów. Mimo iż w Polsce mało osób o niej słyszało, w Stanach Zjednoczonych dieta lemoniadowa robi ogromną furorę.

spis treści

1. Oczyszczanie organizmu z toksyn

Dieta lemoniadowa polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn, które w ciągu lat zgromadziły się w nim. Toksyny przyjmujemy pod postacią białej mąki, białego cukru czy białego ryżu. Źródłem toksyn może być także stres. Aby nasz organizm sprawnie funkcjonował, warto raz na jakiś czas przeprowadzić tzw. detoks. Gdy chcemy przeprowadzić oczyszczanie organizmu oraz przy okazji schudnąć kilka kilogramów za pomocą diety lemoniadowej, powinniśmy pić przez 10 dni od 6 do 10 szklanek wody ze świeżym sokiem z cytryny, pieprzem Cayenne i syropem z klonu.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

W trakcie tej kuracji nie przyjmuje się żadnych produktów spożywczych – wszelkie pokarmy są zakazane. Osobom zainteresowanym tą dietą trzeba wspomnieć, że rano i wieczorem (wspomagająco) można pić napar z ziół przeczyszczających. Dieta lemoniadowa pomaga schudnąć ok. 10 kg przez 9 dni. Kobiety chudną średnio 0,5 kg dziennie, mężczyźni natomiast nawet 1 kg.

Jak przygotować lemoniadę? Składniki potrzebne do przygotowania lemoniady to:

  • woda źródlana,
  • paczka chili cayenne,
  • 2 kg cytryn,
  • syrop klonowy,
  • liść senesu (herbatka przeczyszczająca).
Dieta lemoniadowa
Dieta lemoniadowa

Mimo skutecznego działania, dieta nie nadaje się do dłuższego stosowania. Negatywnie działa na organizm,

zobacz galerię

Do 300 ml lekko ciepłej lub zimnej wody dodać:

  • 2 łyżki stołowe syropu z klonu (grade B),
  • 2 łyżki stołowe świeżego soku z cytryny,
  • 1/10 malej łyżeczki pieprzu Cayenne (lub do smaku).

Przepis na roztwór z soli:

  • 2 małe łyżeczki soli rozpuścić w 950 mililitrach lekko ciepłej wody. Pić każdego ranka na pusty żołądek.

2. Wady diety lemoniadowej

Dieta, choć zapewnia skuteczne odchudzanie, jest niebezpieczna dla zdrowia – ten sposób „odżywiania” jednoznacznie nazywa się głodówką. Przygotowana mikstura cytrynowa wypłukuje z organizmu cenne minerały i witaminy, prowadzi do niedoborów wapnia. Dlatego też stosowana przez dłuższy czas może spowodować drgawki, nudności i wyczerpanie organizmu. Nie jest niebezpieczny dla życia 10-dniowy brak pożywienia, jednak może wyraźnie wpływać na problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Dieta odchudzająca na bazie napoju cytrynowego nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na anemię czy choroby układu krążenia. Jest ona bezwzględnie zakazana kobietom w ciąży oraz osobom osłabionym przez przeziębienie lub grypę.

Dieta lemoniadowa jest uwielbiana przez gwiazdy show biznesu (choć niewiele sław się do niej przyznaje). Jedynym odstępstwem jest Beyonce Knowles, która otwarcie mówi, że od czasu do czasu przechodzi kurację oczyszczającą i już kilkakrotnie zgubiła parę kilogramów (piosenkarka znana jest z obfitych kształtów, które od czasu do czasu „gubi” dzięki diecie lemoniadowej). Przed rozpoczęciem diety lemoniadowej warto przeczytać książkę i stosować się do zaleceń w niej zawartych. Po zakończeniu należy stopniowo przejść do konsumpcji normalnych posiłków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze