Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta na całe życie

Avatar placeholder
18.06.2019 13:06
Dieta na całe życie
Dieta na całe życie (123RF)

Bob Greene, znany w Stanach Zjednoczonych fizjolog wysiłku, opracował dietę na życie, którą stosuje i propaguje sama Oprah Winfrey. Kuracja odchudzająca Greene'a jest łatwa w zastosowaniu, a jej główną zasadą jest zmiana nawyków żywieniowych. W przeciwieństwie do błyskawicznych diet, które niemal zawsze wiążą się z efektem jo-jo, dieta na życie zakłada stopniową utratę zbędnych kilogramów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Mimo iż elementy kuracji Greene'a nie są nowatorskie, jego podejście do odżywiania się zyskuje coraz więcej zwolenników.

spis treści

1. Ogólne zasady diety na życie

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że jest to dieta tylko z nazwy. Lepszym określeniem na kurację odchudzającą Greene'a jest „zmiana stylu życia”. Inne diety stosuje się zwykle tylko przez ściśle określony czas, a dieta na życie – jak sama nazwa wskazuje – to sposób odżywiania, który należy kontynuować przez resztę życia. Zwolennicy kuracji Greene'a przekonują, że jest to prosta, bezpieczna metoda na zrzucenie nadwagi i poprawę kondycji fizycznej. Zmiany należy wprowadzać stopniowo. W ten sposób nowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna na stałe zagoszczą w życiu.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Czemu nie możemy schudnąć?"

Jakie są założenia diety na życie? W zależności od płci i poziomu aktywności spożywa się od 1500 do 2500 kalorii dziennie. Osoba na diecie nie liczy jednak skrupulatnie kalorii – ważniejsze od tego jest dokonywanie mądrych wyborów dietetycznych i zwracanie uwagi na rozmiar poszczególnych porcji. W jadłospisie osoby odchudzającej się mogą znaleźć się różne zdrowe produkty spożywcze, ale jednocześnie stopniowo eliminuje się niezdrowe produkty i dania. Według Greene'a najbardziej szkodliwe są smażone potrawy, jedzenie zawierające tłuszcze trans, białe pieczywo, słodkie napoje gazowane, zwykły makaron oraz nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu. Te produkty należy stopniowo usuwać z jadłospisu i zastępować je bardziej wartościowymi produktami, takimi jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa oraz niskotłuszczowy nabiał. Greene opracował plany żywieniowe na kolejne tygodnie diety – w ten sposób łatwiej zastosować się do wytycznych jego kuracji. Sukces diety na życie jest większy, jeśli odchudzająca się osoba zmieni sposób myślenia o odchudzaniu. Kuracja Greene'a nie ma na celu walki z własnym organizmem – trzeba uświadomić sobie, że zmiany nawyków żywieniowych korzystnie wpłyną na zdrowie. Należy także uzbroić się w cierpliwość. Utrata wagi nastąpi, ale stopniowo.

2. Dieta na życie krok po kroku

Zmiana nawyków żywieniowych
Zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana błędnych nawyków żywieniowych to dieta na całe życie. Dzięki temu łatwiej zachować smukłą figurę

zobacz galerię

Jak wyglądają poszczególne etapy diety na życie? W przeciwieństwie do innych diet, które zaczynają się od długiej listy zabronionych produktów spożywczych, kuracja Greene'a rozpoczyna się bardziej liberalną fazą pierwszą. Trwa ona najwyżej cztery tygodnie i opiera się na powolnym zwiększaniu aktywności fizycznej i na zmianie starych nawyków żywieniowych. W tym czasie należy jeść trzy posiłki i jedną przekąskę dziennie, spożywać kolację najpóźniej dwie godziny przed pójściem do łóżka, tymczasowo zrezygnować z picia alkoholu, przyjmować dużo płynów oraz suplementy diety z witaminami, minerałami, kwasami omega-3 oraz wapniem.

Faza druga diety na życie trwa minimum cztery tygodnie. W tym czasie należy ruszać się jeszcze więcej i bardziej kontrolować spożywane posiłki. Osoba na diecie uczy się ponadto, jak panować nad głodem fizycznym i emocjonalnym. Aby zwalczyć objadanie się, konieczne jest nauczenie się, jak mierzyć poziom prawdziwego głodu. Z kolei w przypadku głodu emocjonalnego niezbędne jest uświadomienie sobie, skąd bierze się nadwaga, jaka jest motywacja do schudnięcia i dlaczego wcześniejsze próby odchudzania były nieudane. Ponadto w drugiej fazie usuwa się z jadłospisu sześć niezdrowych produktów, kontroluje się rozmiar porcji i waży się co tydzień.

Trzecia faza diety powinna być kontynuowana przez resztę życia. Nadal eliminuje się niezdrowe produkty i dodaje do jadłospisu pełnowartościowe artykuły spożywcze, przy czym wprowadza się ulubione przekąski w małych ilościach. Im większa jest aktywność fizyczna osoby na diecie, tym więcej smakołyków może spożyć.

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy w racjonalny sposób i na stałe zmienić nawyki żywieniowe, dieta na życie Boba Greene'a jest właśnie dla ciebie. Przygotuj się na to, że utrata nadwagi będzie powolna. Jednak, co ważne, zmiany w odżywianiu i aktywności fizycznej sprawią, że nie straszny ci będzie efekt jo-jo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze