Dieta na cukrzycę pomoże cofnąć chorobę? Nowy eksperyment NHS
Diabetycy z Anglii, którzy zmagają się cukrzycą typu 2, rozpoczynają właśnie radykalną, całoroczną dietę, która będzie ograniczona do zaledwie 800 kalorii dziennie. Jadłospis opiera się na koktajlach, zupach oraz batonach zdrowotnych. Eksperyment NHS ma pomóc pacjentom w uporaniu się z nadwagą, otyłością i spożywaniem zbyt dużej ilości cukru.
1. Tysiące chętnych do wypróbowania diety
Dokładnie 5000 osób z cukrzycą typu 2 bierze udział w badaniu NHS (National Health Service) dotyczącym diety, która, teoretycznie, może odwrócić chorobę. Wypróbowanie radykalnego 12-miesięcznego programu dietetycznego jest dla diabetyków szansą nie tylko na utratę wagi, lecz także na powrót do zdrowia.
Ochotnicy będą musieli ograniczyć się do zaledwie 800 kalorii dziennie - czyli jednej trzeciej zalecanego dziennego spożycia kalorycznego dorosłego mężczyzny i prawie połowy dziennego zapotrzebowania kobiety.
Twórcy diety opartej na zupach i koktajlach przeprowadzili próbę jej skuteczności i poinformowali, że jest odpowiednia dla większości ludzi, którzy chcą schudnąć. Przynosi też zamierzone efekty - pacjenci spożywają mniej kalorii niż spalają, dzięki czemu chudną.
Posiłki ograniczają się do mieszanych shake'ów, miseczek zupy i batonów zdrowotnych, które należy spożywać przez trzy miesiące. Dopiero po tym czasie, pożywne dania zostaną przywrócone do jadłospisu na pozostałe dziewięć miesięcy. Pacjenci będą pod opieką dietetyków oraz trenerów, którzy pomogą im zaplanować treningi.
Eksperyment jest rozszerzeniem badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Oxford University, które wykazało, że prawie połowa badanych, którzy jedli zupy i koktajle, zauważyła, że cukrzyca, z którą się zmagali, zaczęła po roku przechodzić w remisję.
2. Cukrzyca zmorą Brytyjczyków
Cukrzyca typu 2 jest najpowszechniejszą postacią choroby, która dotyka 90 proc. wszystkich diabetyków w Wielkiej Brytanii, a jest ich ok. 4,7 miliona. Typ 2. wiąże się z nadwagą i otyłością oraz spożywaniem zbyt dużej ilości cukru, co powoduje, że organizm staje się oporny na insulinę.
Wielka Brytania ma poważny problem, bo zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem otyłości swoich obywateli.
Nowa strategia rządu dotycząca walki z otyłością będzie próbą położenia kresu wystawianiu słodyczy w kasach sklepów oraz zakazowi wyświetlania reklam żywności bogatej w tłuszcz, cukier i sól w telewizji przed godziną 21:00.
3. Cukrzyca w Polsce
Sytuacja w Polsce również nie napawa optymizmem.Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25 proc. o tym nie wie. To poważny problem. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54 proc. (w tym 5,81 proc. to mężczyźni i 7,25 proc. to kobiety).
U osób powyżej 18 roku życia ten współczynnik wynosi 8 proc. (w tym 7,15 proc. mężczyźni i 8,9 proc. kobiety), natomiast wśród dzieci poniżej 15 roku życia szacunkowa liczba diabetyków wynosi 17,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15-20 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl