Trwa ładowanie...

Odchudzanie brzucha - dieta, aktywność fizyczna, przykładowe menu

Avatar placeholder
12.04.2021 09:36
Odchudzanie brzucha to długotrwały proces
Odchudzanie brzucha to długotrwały proces (Zdjęcie autorstwa Tobias / CC BY 2.0)

Odchudzanie brzucha to długotrwały proces, za który odpowiada nie tylko odpowiednia dieta odchudzająca, ale także sport, wysiłek i aktywność fizyczna. Diety odchudzające na plaski brzuch powinny uwzględniać produkty węglowodanowe, mleczne i warzywne, które pobudzają pracę przysadki i tarczycy i odciążają nadnercza. Każda z nas marzy o płaskim brzuchu, warto przeczytać kilka wskazówek, które ułatwią ci osiągnięcie tego celu.

spis treści

1. Odchudzanie brzucha

Dieta odchudzająca na płaski brzuch powinna uwzględniać: wszystkie warzywa i kiełki, owoce (melony, jagody), drób, produkty pełnoziarniste, białko kurze, czosnek, odtłuszczone produkty mleczne, chude mięsa.

Umiarkowanie należy spożywać: oliwki, oliwę, awokado, migdały, orzeszki ziemne, przyprawy, miód i syrop klonowy, soki, kofeinę.

Wzdęcia są bardzo częstym problemem, wynikającym z niewłaściwej diety i stylu życia. Dzięki prawidłowemu odżywianiu możemy zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować wzdęcia. Należy pamiętać, że „jesteśmy tym, co jemy''! Dlatego unikajmy produktów wzdymających, takich jak brokuły, kalafior, fasola, kapusta i brukselki. Osoby mające nietolerancję glutenową powinny unikać chleba, ciast wytwarzanych na bazie mąki pszenicznej, zaś osoby nietolerujące laktozy nie powinny spożywać mleka. Unikajmy także napoi gazowanych oraz alkoholu. Starajmy się jeść powoli, bez pośpiechu, nie rozmawiać w czasie jedzenia. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie, w odstępach około 3 godzin). Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać ok. 1,5–2 l wody dziennie. Istnieją także produkty spożywcze, które zmniejszają dolegliwości żołądkowe, są to produkty bogate w błonnik pokarmowy, np. warzywa, owoce (najlepiej w postaci przecierów lub rozgotowane), razowe pieczywo, płatki owsiane, otręby czy kasze. Przy profilaktyce wzdęć warto sięgać również po produkty zawierające żywe kultury bakterii, takie jak kefiry czy jogurty. Dobrym rozwiązaniem jest także picie herbatek ziołowych z kopru włoskiego, rumianku, kminku, mięty oraz herbaty czerwonej i zielonej. Dolegliwości często ustępują po wypiciu zmielonego siemienia lnianego.

Zobacz film: "Co na otyłość brzuszną?"

W niewielkich ilościach przy odchudzaniu brzucha należy spożywać produkty, które zwierają duże ilości kalorii, czyli: śmietanę, masło, ser, sosy, wyroby z białej mąki, czekoladę, podroby, czerwone mięso i alkohol.

W diecie odchudzającej brzuch należy natomiast całkowicie wyeliminować: tłuste mięsa, sery pleśniowe, produkty typu fast-food. Jeśli chcesz mieć płaski brzuch, musisz zapomnieć o piciu kawy i zastąpić ją wodą mineralną lub herbatkami ziołowymi.

2. Efekt diety odchudzającej

Płaski brzuch to nie tylko efekt diety odchudzającej, ale także intensywnych ćwiczeń i aktywności fizycznej. Najlepiej jeśli będziesz biegać, uprawiać aerobik i pływanie. Bardzo dobra na płaski brzuch jest także joga, która pomaga go umięśnić oraz masaże, które uczynią brzuch bardziej jędrnym.

Czytaj więcej

Dieta na odchudzanie brzucha powinna być tak skonstruowana, aby uwzględniała pięć posiłków dziennie, spożywanych w regularnych odstępach. Jeśli chodzi o kalorie przyjmowane na śniadanie i kolację to ich ilość powinna oscylować w między 200 a 300 kaloriami. Największym posiłkiem przy odchudzaniu brzucha powinien być obiad, który dostarczy ci ok. 350 kalorii (300 - 400), zaś najmniejszym II śniadanie i podwieczorek, które będą źródłem ok. 100 kalorii. Diety na płaski brzuch nie należy mylić z dietą 1000 kalorii, gdyż proponuje ona odmienne produkty i uwzględnia zupełnie inny styl życia.

3. Przykładowe menu na odchudzanie brzucha

DZIEŃ I

  • I Śniadanie 258 kcal - suflet z dżemu niskosłodzonego jagodowego (100 g), szklanka kawy zbożowej z mlekiem 0,5% (100 ml) bez cukru.
  • II Śniadanie 95 kcal - kisiel jagodowy (150 g).
  • Obiad 380 kcal - sałatka warzywno-owocowa, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
  • Podwieczorek 104 kcal - kromka chleba chrupkiego żytniego posmarowana niskokaloryczną margaryną z liściem sałaty i plasterkiem chudej kiełbasy szynkowej, szklanka wody niegazowanej.
  • Kolacja 201 kcal - talerz zupy ze śruty pszennej z porem, kromka chleba chrupkiego żytniego, szklanka herbaty owocowej bez cukru.

DZIEŃ II

  • I Śniadanie 260 kcal - 3 łyżki płatków pełnoziarnistych na szklance mleka 0,5%, 100 g melona, herbata owocowa.
  • II Śniadanie 95 kcal - Banan (100 g), szklanka wody niegazowanej.
  • Obiad 369 kcal - sałatka z makaronem i kurczakiem, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
  • Podwieczorek 108 kcal - 300 g melona.
  • Kolacja 210 kcal - melon z frutti di mare, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.

DZIEŃ III

  • I Śniadanie 261 kcal - pasta z sera białego chudego (70 g) i ryby gotowanej (120 g) z natką, kromka chleba pełnoziarnistego, papryka zielona (100 g), szklanka herbaty owocowej bez cukru.
  • II Śniadanie 109 kcal - szklanka soku warzywnego mieszanego.
  • Obiad 368 kcal - tost z kiełkami, szklanka herbaty ziołowej bez cukru.
  • Podwieczorek 114 kcal - brokuły i kalafior z ziołową posypką, kromka chleba chrupkiego żytniego, szklanka wody niegazowanej.
  • Kolacja 223 kcal - 100 g pieczonej piersi z indyka, kromka chleba pełnoziarnistego, surówka z pomidora (100 g), cebuli (50 g), ogórka zielonego (50 g) i oliwy, szklanka herbaty zielonej bez cukru.

Pamiętaj, że odchudzanie brzucha to długotrwały proces, który wymaga wysiłku i silnej woli. Płaski brzuch jest efektem ćwiczeń i wielu wyrzeczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze