Dieta odchudzająca dla mężczyzn - zasady, tygodniowy jadłospis
Dieta odchudzająca dla mężczyzn to dieta wysokoenergetyczna. Warto pamiętać, że panowie nawet na diecie powinni spożywać posiłki bardziej kaloryczne niż spożywane przez kobiety. Zaletą diety odchudzającej jest nauka nowych sposobów komponowania posiłków i powolna zmiana nawyków na bardziej zdrowe. Dieta ta przeznaczona jest dla zdrowych mężczyzn z nadwagą lub otyłością.
1. Złe nawyki żywieniowe u mężczyzn
Szybki tryb życia, stres, ciągłe przesiadywanie w pracy to tylko kilka czynników sprzyjających złym nawykom żywieniowym. Szczególnie narażeni są na to mężczyźni.
Styl i tryb pracy polegający na małym ruszaniu się, a przesiadywaniu za firmowym biurkiem powodują, iż potrzeby energetyczne mężczyzn nie są zbyt duże, a więc i posiłki nie powinny być zbyt obfite.
Z przyzwyczajenia panowie jednak zjadają duże porcje posiłków. To z czasem skutkuje nadwagą lub nawet otyłością. Często również posiłki nie są jedzone regularnie, tylko wtedy, kiedy znajdzie się chwila czasu między spotkaniami czy „papierkową robotą”.
Bardzo często głód zaspokajany jest wysokoenergetycznymi przekąskami i słodzoną colą lub innymi niezdrowymi napojami. Na przybieranie wagi u mężczyzn ma także wpływ częste spożywanie alkoholu.
2. Dieta dla mężczyzny a okres przekwitania
Problemy z tyciem mają również mężczyźni, przechodzący przez okres andropauzy. Następuje wtedy wzrost produkcji żeńskich hormonów i ubytek testosteronu.Objawia się to odkładaniem tłuszczu na udach, brzuchu i klatce piersiowej.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kuracji winogronowej. Można przyrządzić specjalny napar z winogronu według podanego poniżej przepisu. 200 g liści czarnych winogron zalać chłodną wodą i ogrzewać. Gdy napój zacznie wrzeć, odstawić go i trzymać pod przykryciem. Po kilkunastu minutach przecedzić. Pić po małej filiżance 3 razy dziennie.
3. Odchudzanie mężczyzn
Celem diety odchudzającej dla mężczyzn jest zgubienie zbędnych kilogramów, zredukowanie ilości tkanki tłuszczowej, szczególnie pojawiającej się na brzuchu, a przede wszystkim wyrobienie u panów zdrowych nawyków żywieniowych.
Każdy mężczyzna powinien wyznaczyć sobie odpowiednie godziny posiłków właściwie rozłożone w czasie. Powinno być ich 3-4 w ciągu dnia. Szczególnie ważne jest przestrzeganie tego. W międzyczasie można spożywać przekąski, ale te zdrowe.
Mogą to być owoce lub np. batoniki typu crunchy. Dobrą dietą odchudzającą dla mężczyzn jest dieta białkowa. Polega ona na nieco zwiększonym spożywaniu białka, w porównaniu do innych składników odżywczych.
Białko to podstawowy budulec mięśni, dlatego też taka dieta pozwala zastąpić zbędną tkankę tłuszczową masą mięśniową. Należy jednak pamiętać o przyswajaniu także odpowiednich ilości węglowodanów, głównie złożonych, a także błonnika, regulującego prawidłową perystaltykę przewodu pokarmowego.
Dieta bogata w białko sprzyja uwalnianiu hormonu wzrostu, tj. somatotropiny, z przedniego płata przysadki mózgowej. Ten z kolei zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyśpieszana jest wtedy przemiana materii.
4. Komponowanie posiłków
Jest prosty sposób na skuteczną dietę wysokokaloryczną - aby się nie przejeść nakładając obiad na talerz:
- mięso powinno być wielkości i grubości dłoni,
- warzywa albo surówki powinny być na wielkość dwóch dłoni,
- ziemniaki, ryż albo kluski powinny być wielkości myszki komputerowej.
5. Tygodniowy jadłopis dla mężczyzn na diecie odchudzającej
5.1. Dzień 1
- Śniadanie I: bułka grahamka lub 2-3 kromki ciemnego chleba posmarowane masłem, z pieczonym schabem i listkiem zielonej sałaty. Do tego szklanka kefiru.
- Obiad: 5-6 pierogów z dodatkiem świeżej surówki z kapusty pekińskiej i sosu jogurtowo-koperkowego. Do picia sok pomidorowy.
- Kolacja: Sałatka z gotowanych jarzyn z dodatkiem odtłuszczonego majonezu i kromką chleba razowego.
5.2. Dzień 2
- Śniadanie: kawa zbożowa z mlekiem lub herbata z cytryną, chudy twarożek ze szczypiorkiem, trzy plasterki szynki (najchudsza jest z indyka), średni pomidor.
- Obiad: naleśniki z chudym serem - możesz dodać do niego 2–3 łyżki wrzątku, a zamiast śmietany wlej jogurt.
- Kolacja: kolorowe kanapki z jajkiem, pieczonym schabem, ogórkiem, możesz do smarowani użyć majonezu light.
5.3. Dzień 3
- Śniadanie: jajecznica ze szczypiorkiem na parze - patelnię z jajkami – bez tłuszczu – postaw na garnku z wrzącą wodą.
- Obiad: łosoś z rusztu (wcześniej skrop go sokiem z cytryny, możesz go też upiec w piekarniku), sałatka z pomidorów i sałaty z sosem winegret zamiast śmietany,
- Kolacja: zapiekanka z makaronu z cebulą i pieczarkami, podlana sokiem pomidorowym, z odrobiną parmezanu.
5.4. Dzień 4
- Śniadanie: kromka pełnoziarnistego chleba z 1/2 chudego masła, 3 dag chudej gotowej szynki, 10 dag melona.
- Obiad: gulasz z indyka.
- Kolacja: puree z awokado z chrupkim pieczywem.
5.5. Dzień 5
- Śniadanie: 2 kromki pieczywa chrupkiego z 1/2 łyżeczki masła i łyżka konfitur jagodowych.
- Obiad: łosoś z dipem chrzanowym.
- Kolacja: sałata ziemnaczano-serowa, małe jabłko.
5.6. Dzień 6
- Śniadanie: musli z 3 łyżeczkami pełnoziarnistych płatków, łyżką twarogu i 3 łyżkami mleka.
- Obiad: sznycel z serem i sałatką.
- Kolacja: ziemniaki z sardelą i warzywami.
5.7. Dzień 7
- Śniadanie: musli z miodem i orzechami,
- Obiad: zupa z fasolą.
- Kolacja: sznycel cielęcy z kremem z porów.