Trwa ładowanie...

Dieta śródziemnomorska zwalcza depresję

Avatar placeholder
09.09.2014 13:01
Dieta śródziemnomorska zwalcza depresję
Dieta śródziemnomorska zwalcza depresję

Dieta śródziemnomorska nie tylko zapobiega chorobom serca, ale jak wykazują ostanie badania hiszpańskich naukowców, przeciwdziała także depresji. Ludzie stosujący dietę bogatą w warzywa, ryby, oleje roślinne i płatki zbożowe i ograniczający spożycie czerwonego mięsa, byli o 30% mniej podatni na depresję.

spis treści

1. Badania nad dietą śródziemnomorską

Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska nie jest jedynie metodą na odchudzanie, ale i sposobem odżywiania na każdy dzień.

zobacz galerię

Naukowcy z University of Las Palmas i University of Navarra badali 10 094 zdrowych studentów przez okres ponad 4 lat. Uczestnicy byli poproszeniu o wypełnienie kwestionariuszy, na podstawie których badacze opracowali wzór przestrzegania

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

diety śródziemnomorskiej (z ang. Mediterranean dietary pattern (MDP)). Uczestnicy, którzy najlepiej przestrzegali diety śródziemnomorskiej, to: mężczyźni, byli palacze i ludzie w związkach małżeńskich. Byli oni bardziej aktywni fizycznie i zużywali więcej energii.

2. Dieta śródziemnomorska a depresja

Badacze wykryli 480 nowych przypadków depresji w okresie obserwacji 156 mężczyzn i 324 kobiet. Okazało się, że ci, którzy najlepiej przestrzegali MDP, byli o ponad 30% mniej narażeni na wystąpienie depresji. Wyniki wzięły pod uwagę czynniki takie jak stan cywilny, liczbę dzieci oraz inne czynniki związane ze zdrowym trybem życia. Nawet brały pod uwagę cechy osobowości, takie jak konkurencyjność i odczuwanie niepokoju.

Według prof. Miguel Martinez-Gonzalez z University of Navarra wyniki muszą być potwierdzone przez dłuższe i szeroko zakrojone badania z udziałem większej liczby wolontariuszy, aczkolwiek dane uzyskane z tego doświadczenia udowadniają silny związek między dietą śródziemnomorską a depresją.

Następny artykuł: Jedzenie, które poprawia nastrój
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.